W tym roku po raz kolejny warszawscy uczniowie mogą ubiegać się o Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Stypendia wynoszą od 200 do 1500 zł miesięcznie.
Wnioski należy składać do 31 lipca 2018.
Zachęcamy do zapoznania się z kryteriami dla potencjalnych chętnych, które dostępne są pod adresem:
http://www.centrumjp2.pl/kryteria-dla-uczniow/
Kontakt w sprawie stypendiów: stypendia@centrumjp.pl
Nasza szkoła wzięła udział w Konkursie Wolskich Gazetek Szkolnych w kategorii specjalnej, czyli naszym zadaniem było przygotowanie okolicznościowego biuletynu poświęconego stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawartość merytoryczną artykułów i atrakcyjność ich przekazu nadzorowały panie Aleksandra Jordan, Barbara Czepik i Aneta Czerwińska. Pegaza próbował ujarzmić swoją poezją Wojtek Paczkowski ( III OT ), natomiast o grafikę zadbali młodzi adepci reklamy: Piotrek Roguski, Maciek Drozd i Wojtek Ludwiniak ( III RT ). Bohatera na okładkę biuletynu "PEŁNI WOLI" wyrzeźbiła Klaudia Zawiślak.
Przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w ubiegłym tygodniu w Zawodach o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Fototechnicznych, niestety puchar nie trafił w nasze ręce, jednak serdecznie dziękujemy uczniom za udział w zawodach i reprezentowanie szkoły.
Była sobie w szkole... biała ściana.
Realizując przedsięwzięcie "Zaprojektuj szkołę", kilkoro uczniów z klas pierwszych, między innymi: Anna Stawska, Adam Rokicki, Wiktoria Pietras, Karolina Gontarska, Patrycja Pęczek, Klaudia Szczęśniak oraz Agata Ziółek stworzyło niezwykłe drzewo wolności, przyjaźni, tolerancji oraz wspólnoty szkoły.
Kolorowe dłonie to odciski uczniów i nauczycieli z naszej szkoły.
Kolor zielony to kierunek reklamy, czerwony jest odpowiednikiem hotelarstwa, natomiast pomarańczowy symbolizuje turystykę. Na ścianie znalazło się miejsce także dla tegorocznych maturzystów – kolor lawendowy, oraz można zobaczyć białą dłoń symbolizującą absolwentów. Na samym dole drzewa, wśród korzeni można napotkać dłonie nauczycieli.
Po blisko rocznej współpracy z Fundacją ,,Szkoła z klasą", dobiegł końca edukacyjny projekt ,,Zaprojektuj szkołę" w którym uczestniczyła nasza szkoła. Finałem przedsięwzięcia była realizacja zamierzonych projektów w znaczący sposób wpływających na zmianę naszego otoczenia szkolnego, dzięki temu nasza placówka wzbogaciła się o nową wizualizację na najniższej części klatki schodowej. Punktem finałowym projektu było spotkanie reprezentantów wszystkich warszawskich szkół uczestniczących w powyższym przedsięwzięciu w Warsztacie Warszawskim. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Olczak, Anna Stawska oraz Adam Rokicki wraz z Panem Oskarem Halkiewem.
Słuchacze szkoły policealnej wybrali się na zajęcia zorganizowane w Punkcie Informacyjnym Unii Europejskiej. Tematyką zajęć była możliwość pracy, kariery oraz wolontariatu na obszarze państw Wspólnoty Europejskiej.
16 maja klasa 2HOT odwiedziła wystawę Technologie XXI w. Jak to działa?
Wystawa przedstawiająca fascynujące zjawiska związane ze współczesnymi technologiami została zorganizowana na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej i udostępniona dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Dowiedzieliśmy się m.in.:
Jak wydrukować jaszczurkę w 3D? Jak działają ogniwa fotowoltaiczne? Czy banany promieniują i czy to promieniowanie jest szkodliwe? Jak spowodować, żeby śruba lewitowała?
Oprócz wystawy naszą uwagę przyciągnął sam gmach Politechniki z niezwykle piękną Dużą Aulą.
Co się dzieje z gotowym projektem graficznym po wysłaniu do drukarni? Jak wygląda praca drukarzy? Do czego służą różne maszyny w drukarni? Jak odbywa się proces druku sitowego i offsetowego? Odpowiedzi na te pytania klasy 3RT i 2RT znalazły podczas wycieczki zawodowej do drukarni offsetowej PRO-druk z Józefowa. Dziękujemy kierownictwu i pracownikom drukarni PRO-druk za serdeczne przyjęcie i fachowe oprowadzenie.
Ścienne motyle, bukiet bzów oraz uśmiech komisji egzaminacyjnej – tak wyglądało powitanie w piątkowy poranek naszych Maturzystów.
Po wylosowaniu numeru stolika w sali podpisanej „Matura”, gdzie na stole czekały słowniki, wszyscy przystąpili do egzaminu z języka polskiego, który rozpoczął serię maturalnych batalii w naszej szkole.
Kochani Maturzyści, wiedzcie, że Dyrekcja, wasi Nauczyciele oraz wszyscy Pracownicy, głęboko wierzą w Wasze kreatywne podejście do piątkowych tematów maturalnych, życzymy powodzenia w kolejnych dniach oraz z niecierpliwością czekamy na wyniki, które z pewnością będą satysfakcjonujące dla wszystkich!
Powodzenia!
Na jakie kolory mogły świecić neony? Skąd wzięły się w przestrzeni publicznej i jak zmieniały się w poszczególnych latach? Dlaczego nie ma ich już na naszych ulicach? To pytania na które szukała odpowiedzi klasa 1OT. W ramach lekcji Geografii Turystycznej udała się do Muzeum Neonów, by przekonać się, że Warszawa jest pełna niekonwencjonalnych atrakcji turystycznych.
W dniach 7 marca i 11 kwietnia w naszej szkole odbyły się dni otwarte dla przyszłych uczniów. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli czas by przyjść i poznać naszą ofertę edukacyjną. Liczymy, że obecni na spotkaniach uczniowie oraz pedagodzy sprawili, że Wasz pierwszy wybór padnie na jeden z naszych trzech kierunków.
Do zobaczenia 1 września!
Czegoś takiego jeszcze nie było, ale było super i chcemy więcej! Dzisiaj sadziliśmy bratki przed naszą szkołą. Zakasali rękawy uczniowie klas 2HOT, 1RTb oraz 3RT i 3OT.
Akcja "Bratek" udała się na 6!
Jak co roku tuż po świętach odbył się w naszej szkole egzamin LCCI English for Business. Przystąpiła do niego siedmioosobowa grupa śmiałków lubiących dodatkowe wyzwania, wśród nich jak zwykle słuchacze II roku szkoły policealnej oraz jeden uczeń IV klasy technikum.
Wielkanocne spotkanie przy szkolno-świątecznym stole
Radosny entuzjazm nigdy nie opuszcza klasę 1 Rta, która wspólnie z swoim wychowawcą, Panem Oskarem i uczącymi nauczycielami, zorganizowała dnia 28 marca b.r. świąteczne śniadanie na szkolnym stole. Wspólnie spędzony czas wypełniliśmy życzeniami, krótką refleksją historyczną na temat Świąt Wielkanocnych oraz smakowaniu pysznych kulinarnych wypieków.
W ramach wolontariatu tuż przed Wielkanocą przeprowadziliśmy zbiórkę na rzecz mieszkańców schroniska na Paluchu. Wszystko to było możliwe dzięki Zuzi Pankowskie z 1OT i jej drużyny harcerskiej. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
We wtorek 27 marca (le mardi 27 mars) nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Dnia Frankofonii (Journée de la francophonie).
Uczniowie całej szkoły zebrali się na sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować (fêter) ten dzień.
Ania i Adam, animatorzy całego przedsięwzięcia, przedstawili historię Frankofonii - międzynarodowej organizacji.
Z prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się gdzie "znaleźć Francję w Polsce" czyli jakie są produkty, marki, sklepy francuskie, a nawet gdzie można zjeść coś typowego z kuchni francuskiej w Warszawie. Był tez konkurs na przebranie à la française wraz z nagrodami typowo francuskimi.
I miejsce zajęła Ania (II RT) i otrzymała "torebkę piękności" (kosmetyki marek francuskich np. Vichy, Petit Marseillais i inne), II miejsce zajął Przemek (I HOT) - prezent kulinarny (francuskie artykuły spożywcze, w tym słynną moutarde Dijon, fromage i inne), natomiast III miejsce przypadło Uli (I HOT), która otrzymała torebkę "intelektualną" ( np. film DVD Amelia, książkę Petit Prince de Saint-Exupery, itp).
Pan Dyrektor podziękował również 4 uczennicom, które brały udział w konkursie plastycznym "La vie est courte, l'art est long-sladami Van Gogha" i tym samym reprezentowały naszą szkołę w środowisku lokalnym. Patrycja, Wiktoria, Julia i Klaudia otrzymały dyplomy oraz upominki za pięknie wykonane prace (patrz fotogaleria- miesiąc frankofonii).
Na koniec pani Katarzyna Rutkowska wprowadziła nas w świat muzyki, piosenki francuskiej i zaśpiewaliśmy wspólnie refren utworu Christopha Maé "Parce qu'on sait jamias". C’était une bonne et inoubliable rencontre! To było bardzo miłe spotkanie.
Zgodnie z tradycją w naszej szkole w pierwszy dzień wiosny uczestniczyliśmy w szeregu ciekawych spotkań, tym razem nazwanych „Marcowa Ogrodowa”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Pan Łukasz Kołodziejczyk - utytułowany szermierz i jednocześnie nasz były słuchacz. Pan Piotr Kalbarczyk, który przybliżył nam jak należy dbać o stan skóry, żeby uniknąć czerniaka. Pani Ewa Sylwestrzak - dyplomowany psychodietetyk, która zapoznała nas z problematyką anoreksji i bulimii. Na koniec dwie wspaniałe makijażystki, Pani Magdalena Bystrzycka i Pani Natalia Szydłowska, ze znanej i wiodącej perfumerii, specjalnie dla nas przeprowadziły konkursy z nagrodami oraz przeprowadziły profesjonalny pokaż makijażu.
Całość przygotował samorząd szkolny, natomiast spotkania prowadziła Emily Garas z 2RT.
Klasa 3 RT, pod opieką Pani Mirosławy Pietrzak oraz Pana Piotra Ślęzaka - nauczyciela reklamy, uczestniczyła w lekcji muzealnej w warszawskim Muzeum Drukarstwa. Muzeum w swoich zbiorach ma zabytki sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej i introligatorskiej oraz maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy. Dzięki tej wizycie uczniowie 3RT pogłębili swoją wiedzę o technikach drukarskich oraz przygotowali własnoręcznie linoryty, z których następnie wykonali odbitki na prasie drukarskiej.
Marzec to międzynarodowy Miesiąc Frankofonii. Jest to święto wszystkich ludzi, którzy posługują się językiem francuskim. Co roku, frankofoni i frankofile, czyli Ci, którzy znają i kochają język francuski, organizują różne spotkania, wystawy, konkursy.
XXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie, zorganizowało konkurs plastyczny „ LA VIE EST COURTE, L’ART EST LONG ” - Śladami Van Gogha. W tym roku po raz pierwszy cztery uczennice z naszej szkoły wzięły w nim udział
Klaudia Zawiślak, Patrycja Stokowska, Wiktoria Pietras, Julia Rogala wykonały piękne prace wzorując się na malarzach francuskich.
Dyrekcja szkoły postanowiła nagrodzić trud, odwagę, wkład w propagowaniu naszej szkoły na zewnątrz. Oficjalnie podziękujemy i nagrodzimy dziewczyny we wtorek 27 marca podczas naszego Dnia Frankofonii.
Nasi uczniowie: Sandra Świder, Patrycja Pałaszewska i Klaudia Zawiślak, pod opieką pani Barbary Czepik zdobyli II miejsce w Międzyszkolnym konkursie historycznym - Wolskie drogi do niepodległości z okazji 100. Rocznicy odzyskania Niepodległości. Celem projektu zatytułowanego: Cel pozostał ten sam - ratować życie, składającego się z: albumu, prezentacji oraz filmu było przedstawienie historii Pogotowia Ratunkowego, którego pierwsza siedziba została wyznaczona przy ul. Leszo, niedaleko naszej szkoły.