• Twelfth Night

    Twelfth Night

    Święta zagościły w naszej szkole za sprawą Teatru Trochę Przypadkowych Aktorów, którzy na sali gimnastycznej pozwolili szkolnej publiczności uczestniczyć w próbie przedstawienia. Słuchacze pierwszego i drugiego roku szkoły policealnej oraz uczniowie klasy 1HOT wystąpili w sztuce Williama Szekspira pt. Wieczór Trzech Króli (Twelfth Night). Zaraz potem w gwiazdkowy nastrój wprowadzili nas uczniowie klasy 1OT, przedstawiając wiersz Shela Silversteina pt. Mikołaj i renifer (Santa and the Reindeer). Wszystko było na wesoło.  Trochę Przypadkowi Aktorzy doskonale się spisali. Poradzili sobie nie tylko z tremą, ale również z językiem angielskim, w którym były obydwa przedstawienia. Nad całością teatralnej "produkcji" czuwała Pani Małgorzata Wróbel. Aktorzy otrzymali burzliwe oklaski, w pełni zasłużone.

    Nie mogło zabraknąć też wspólnego energetycznego odśpiewania przeboju Shakin’ Stevensa Merry Christamas Everyone.

    Swój udział w przedstawieniu mieli też uczniowie klasy 3RT i 3 OT, którzy z dużym zaangażowaniem pracowali przy tworzeniu dekoracji.

    Album foto

  • Uczniowie w Sheratonie

    Uczniowie w Sheratonie

    W minioną środę uczniowie klasy 2HOT (kierunek hotelarski) odwiedzili Hotel Sheraton w Warszawie. Wycieczkę zorganizowała Pani Krystyna Gottner, nauczyciel przedmiotów zawodowych. Podczas wycieczki młodzież mogła poznać rodzaje usług i tajniki pracy w pięciogwiazdkowym hotelu. Na zakończenie udało się też zwiedzić apartament prezydencki.

  • Spotkanie wigilijne

    Spotkanie wigilijne

    Nie sposób wyobrazić sobie atmosfery i magii Świąt Bożego Narodzenia bez naznaczonej tradycją wieków polskiej wigilii. W charakter podtrzymania tej tradycji, wymiarze szkolnym wpisała się jako pierwsza, klasa 1 RTA, która dnia 19 grudnia b.r. wraz z swoim wychowawcą Panem Oskarem Halkiewem oraz uczącymi nauczycielami świętowała wigilię w sposób uroczysty.

    Na wstępie nasz wychowawca rozpoczął od skierowania do Nas życzeń oraz wyjaśnienia symboliki poszczególnych atrybutów bożonarodzeniowych tożsamych z przeżywanymi Świętami. Następnie jak rzec, przyjaciel naszej klasy, Pani Grażyna Bereza, emerytowany Dyrektor szkoły, która uświetniła swoją osobą naszą wigilię, równie podzieliła się krótką refleksją i życzeniami. Po tych jakże płomiennych przemówieniach, przystąpiliśmy do dzielenia się opłatkiem. Z racji wybitnych uzdolnień naszej klasy w tematyce zamiłowania do śpiewu oraz umiejętności gry na organach elektronicznych przez naszego wychowawcę w klasie rozbrzmiewały śpiewy kolęd przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego. Suto zastawiony stół, pod którym uginały się z wrażenia  metalowe nogi, wzbogacał nasze podniebienia o wyborne smaki. Całości tej przeżywanej uroczystości towarzyszyła niezwykła atmosfera, pełna klimatu braterstwa i przyjaźni. Na koniec naszej wigilii, obecny Pan Dyrektor Arkadiusz Olejniczak, pozdrowił Nas wszystkich swoim krzepiącym słowem oraz spożył z nami 12 potrawę wigilijną.

     

    Album foto

  • Projektujemy szkołę

    Projektujemy szkołę

    FUNDACJA SZKOŁA Z KLASĄ

    PROGRAM ZAPROJEKTUJ SZKOŁĘ

     

    Wybrani uczniowie dwóch pierwszych klas reklamy, rozpoczęli w grudniu dwa interaktywne warsztaty szkoleniowe związane z programem Fundacji ,,Szkoła z klasą", a mianowicie ,,Zaprojektuj szkołę".

    Ideą wspomnianego programu jest aranżacja szkolnej przestrzeni architektonicznej, mającej służyć uczniom tak wymiarze praktycznym jak i estetycznym. Opiekunem i ,,stróżem" projektu został nasz nauczyciel przedmiotów zawodowych związanych z reklamą, Pan Oskar Halkiew, który jednocześnie jest antykwariuszem sztuki. 

    Uczniowie klasy 1 RTA oraz klasy 1 RTB spotkali się w ramach prowadzonych szkoleń z dwoma specjalistami z zakresu prowadzonego projektu. Pierwsze spotkanie było warsztatem z zakresu diagnozy potrzeb zaś drugie związane było z warsztatami architektonicznymi.

    Nasz program szkoleniowy będzie trwał do końca roku szkolnego, zaś jego finalnym zwieńczeniem będzie nowa aranżacja wybranych przestrzeni naszej szkoły, co już nas w tym momencie bardzo cieszy.

     

    Album foto

  • Mikołajki 1RTa

    Mikołajki 1RTa

    Od wieków osoba Świętego Mikołaja kojarzona jest z hojnością obdarowywania ludzi prezentami i symbolicznymi upominkami. Idąc w ślad tej tradycji, klasa 1 RTA wspólnie wraz z swoim wychowawcą, Panem Oskarem Halkiewem oraz Panią Anną Jakubowską w ostatnich dniach, obdarowywała się symbolicznymi upominkami i nie tylko ... wszak w symbolicznej paczce z prezentami znalazł się także sympatyczny gryzoń, chomik syryjski, który powędrował w darze, w swoim nowym ,,mieszkanku" do jednej z uczennic naszej klasy.

    Album foto

  • Noc filmowa

    Noc filmowa

    Noc filmowa… a tak naprawdę nie tylko filmowa, bo te towarzyszyły wyjątkowej zabawie w piątkową noc. Każdy znalazł coś dla siebie… piłkarzyki, gry planszowe, konsola, koszykówka, tańce oraz karaoke - można było wziąć udział praktycznie we wszystkim.

    Wydaje się jednak, że najważniejsze było, zwyczajne spędzenie ze sobą czasu na rozmowach i rozrywce.

    Album foto

  • Wizyta w sądzie

    Wizyta w sądzie

    Grupa uczniów z klasy 2 HOT wraz z Panią Joanną  Moszyńską - Bogdan udała się do sądu okręgowego na rozprawę karną dotyczącą odpowiedzialności za posiadanie i rozprowadzanie narkotyków. Oskarżony poddał się dobrowolnie karze. Byliśmy również na tzw. dołku, gdzie mogliśmy zaobserwować pracę policji sądowej. Na koniec spotkała się  z nami Rzecznik Sądu Okręgowego  dla  Warszawy Pragi - Pani Sędzia Joanna Zaremba.

  • Sympozjum

    Sympozjum

    Międzyszkolne Sympozjum na Ogrodowej

    ,,REKLAMA W WYBRANYCH PRZESTRZENIACH ŻYCIA LUDZKIEGO"

     

    W ramach dobiegającego końca w tym roku kalendarzowym Jubileuszu 60-lecia Zespołu Szkół Stenotypii i Języków Obcych, wpisało się Sympozjum Naukowe poświęcone reklamie, jednego z wykładanych kierunków kształcenia technicznego w naszej szkole. Sympozjum zatytułowane ,,Reklama w wybranych przestrzeniach życia ludzkiego".

    Oto dnia 1 grudnia b.r. o godz. 09:00, uczniowie trzech szkół zawodowych; Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim, Zespołu Szkół nr 3 im. 2 Armii Krajowej w Warszawie oraz Zespołu Szkół Stenotypii i Języków Obcych w Warszawie, uczestniczyli w cyklu pasjonujących wykładów związanych z światem reklamy i jej korelacją w wybranych przestrzeniach życia ludzkiego. To naukowe spotkanie było świetną okazją do zgłębienia tajników wiedzy przez młodych ekspertów reklamy oraz zacieśnieniu międzyszkolnych kontaktów w ramach koleżeńskiej integracji.

    Pomysłodawcą i inicjatorem idei zwołania sympozjum był Pan mgr Oskar Halkiew przy współudziale Pani mgr Anny Jakubowskiej, która czuwała nad całą logistyką wspomnianego przedsięwzięcia. Gościem honorowym Sympozjum zaproszonym na tę okazję, była Pani mgr Grażyna Bereza, Dyrektor Studium Stenotypii i Języków Obcych w latach 1993-2005.

     

    Album foto

  • Andrzejki

    Andrzejki

    Zabawom andrzejkowym niezmiennie towarzyszą wróżby, którym kiedyś przywiązywano szczególne znaczenie. W dzisiejszych czasach traktowane są z mocnym przymrużeniem oka, więc i my postanowiliśmy się pobawić m.in. lejąc wos oraz wykłuwając imię swojego przyszłego życiowego wybrańca.

    Album foto

  • Tydzień Ukraiński

    Tydzień Ukraiński

    W dniach 27 listopada do 2 grudnia odbywały się w naszej szkole "Dni Ukrainy". Wydarzenie to wpisuje się w obchody 60 -lecia naszej szkoły jak również w ramy cyklu spotkań z ludźmi kultury, sztuki, polityki, itp., organizowanych w naszej placówce edukacyjnej.

    W poniedziałek 27 listopada odbyło się oficjalne otwarcie wystawy, poprzedzonej lekcją historii o Ukrainie przeprowadzonej przez nauczyciela historii, dyrektora Sobotniej Szkoły dla obywateli Ukrainy, pana Oleksandra Pustowego.
    Spotkanie uświetniła obecność znamienitych gości:  Radcy Ambasady Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pana Mikołaja Jarmoluka, prezes Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne, pani Oksany Denysyuk oraz uczniów klasy VII- oddziału przygotowawczego dla cudzoziemców wraz z wychowawczynią panią Tatianą Ouergi.
    Na sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność naszej szkoły.

     

    Album foto

  • Powstańcze ślady

    Powstańcze ślady

    Właśnie ogłoszono wyniki Jubileuszowej, bo X Gry Miejskiej " Powstańcze ślady", której chlubnym zadaniem było uczczenie 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Co prawda, nie zmieściliśmy się na podium, ale czwarte miejsce wśród dziewięciu innych szkół też uznajemy za sukces. Jako oddział III Starówka- Śródmieście musieliśmy penetrować uliczne krawężniki w poszukiwaniu dziur po kulach, odnaleźć ostatnią redutę powstańczą, dowiedzieć się, który poeta zginął w Pałacu Blanka czy wywołać łącznika tajemniczym hasłem: "Wczoraj padał deszcz." Naszą akcję nieco utrudnili młodzi harcerze uczestniczący w podobnej grze, którzy przez pomyłkę podebrali nam kilka tajnych wiadomości schowanych w załomach pomnika... Wybaczamy ten sabotaż, w końcu łączyła nas jedna misja.

    Album foto

  • Rozprawa karna

    Rozprawa karna

    Słuchacze pierwszego i drugiego roku uczestniczyli wraz z Panią  Joanną Moszyńską-Bogdan  w rozprawie karnej, poznając zasady dotyczące procesu karnego. Przewodnicząca składu orzekającego była Pani sędzia Barbara Piwnik jedna z najbardziej  znanych  polskich  sędziów i była minister sprawiedliwości. 

    Album foto

  • Podróż do korzeni

    Podróż do korzeni

    W szacunku i uznaniu pierwszemu Dyrektorowi i założycielowi

    Studium Stenotypii i Języków Obcych w Warszawie,

    Panu Ryszardowi Łazarskiemu

     

     

    Miesiąc listopad to szczególny czas pamięci o zmarłych bliskich naszej pamięci. W kontekście aktualnie przeżywanego Jubileuszu 60-lecia istnienia Zespołu Szkół Stenotypii i Języków Obcych w Warszawie, najmłodsza klasa naszej szkoły, klasa 1 RTA wraz z swoim wychowawcą, Panem Oskarem Halkiewem udała się dnia 22 listopada b.r. na cmentarz Powązkowski w celu nawiedzenia grobu, pierwszego dyrektora i założyciela naszej szkoły, Pana Ryszarda Łazarskiego. Warto dodać, iż grono naszej reprezentacji szkolnej zaszczyciła osoba Pani Dyrektor Grażyny Berezy, która była bezpośrednią następczynią Pana Łazarskiego w sprawowanej funkcji dyrektorskiej i która sprawowała ten zaszczytny urząd w latach 1993 - 2005 r. Pani Dyrektor przy grobie założyciela naszej szkoły, opowiedziała nam o czasach świetności szkoły, osobie Pana Dyrektora Łazarskiego oraz swoich indywidualnych zmaganiach związanych z sprawowanym urzędem. Po tych wymownych chwilach, wspólnie wraz z Panią Dyrektor oraz naszym wychowawcą integrowaliśmy się w pobliskim McDonald's, gdzie równie miała miejsce kontynuacja wspaniałych wspomnień i opowieści naszych profesorów, Pani Dyrektor Berezy z perspektywy lat młodzieńczych i dyrektorskich oraz naszego wychowawcy, Pana Oskara który jest jednym z najmłodszych członków rady pedagogicznej i tak jak my, był już absolwentem gimnazjum.

     

    Album foto

  • Próbna matura

    Próbna matura

    W dniach 20-24 listopada br. organizujemy po raz drugi w historii szkoły maturę próbną wraz z wydawnictwem  "Operon".

    W tym roku oprócz standardowych egzaminów pisemnych uczniowie wybrali rozszerzenia z : języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, geografii, biologii oraz z wiedzy o społeczeństwie.
    W myśl przysłowia: " Ćwiczenie czyni mistrza" albo " Nie taki diabeł straszny jak go malują" czy  " Raz kozie śmierć",  uczniowie 4Ot oraz 3 Ot i 3 RT zmierzą się z pytaniami, testami przygotowanymi przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon.
    Powodzenia!
  • Żołnierska Ogrodowa

    Żołnierska Ogrodowa

    W ubiegłym tygodniu gościliśmy w naszej szkole podchorążych  z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Pana pułkownika Piotra Kowaluka, Panią Ewę Hassan i Pana generała Janusza Sobolewskiego. Nasi goście opowiadali o swoich studiach, blaskach i cieniach służby wojskowej oraz pobytach na misjach w Iraku i nie tylko. Na naszym dziedzińcu pojawił się patrol saperski oraz sprzęt bojowy żołnierzy z Wesołej. Dziękujemy naszym gościom za ciekawe prelekcje oraz poświęcony nam czas. Inicjatorką spotkania była Pani Joanna Moszyńska-Bogdan.

    Album foto

  • 11 listopada

    11 listopada

    Jedna z najważniejszych dat w historii Polski nie mogła zostać pominięta w naszej szkole. 11 listopada spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie klasa 1OT przygotowała specjalne wydanie Faktów Niepodległościowych, które przybliżyły nam okoliczności odzyskania wolności, po 123 latach niewoli oraz pozwoliły w specjalnym reportażu spojrzeć na słowo „wolność” z różnej perspektywy.

    Album foto

      

  • Archiwum Akt Nowych

    Archiwum Akt Nowych

    Uczniowie klas 2RT i 3RT wraz z Panem Piotrem Ślęzakiem i Panią Joanną Moszyńską-Bogdan odwiedzili Archiwum Akt Nowych, gdzie poznali z bliska na czym polega praca archiwisty i jakie zasady obowiązują przy rekonstrukcji starych druków, mając jednocześnie okazję do wglądu w niezwykłe zbiory.

    Album foto

  • Miesiąc Bibliotek

    Miesiąc Bibliotek

    W ubiegły piątek nasza biblioteka zamieniła się w miejsce, gdzie można było wziąć udział w różnych konkursach i zabawach literackich, wygrywając drobne słodycze. Wszystko to z okazji Miesiąca Bibliotek, który przypadł na październik. Akcję przygotowała Pani Mirosława Pietrzak.

    Album foto

  • Podbój Krakowa

    Podbój Krakowa

    ,,Podbój dawnej stolicy Polski przez klasę 1 RTa" - trzydniowa wycieczka do Krakowa

     

     

    W dniach 23.10 - 25.10. b.r. klasa I RTa w ramach ,,przedłużonego" świętowania Jubileuszu 60-lecia naszej jednostki edukacyjnej, jaką jest ZSS i JO, wybrała się wraz z swoim wychowawcą, Panem Oskarem Halkiewem oraz polonistką, Panią Aleksander Jordan do Krakowa.

    Te trzy dni wspólnej integracji klasowej, stały się świetną okazją do odwiedzenia niezliczonej ilości muzeów i kościołów, wspólnych wędrówek ,,układających" się w długie kilometry spacerów po historycznym mieście oraz ,,zasmakowaniu" poczucia bycia arystokratą choć przez ponad godzinę, w słynnej mieszczańskiej kawiarni u Noworolskiego, mieszczącej się w krakowskich sukiennicach.

    Po zwiedzeniu ostatnich już zabytków i katedr w ciągu dnia, dostaliśmy czas wolny, co przeznaczyliśmy głównie na jedzenie, ale także zwiedzanie miasta we własnym zakresie.

    Potęga map w smartfonach zapobiegła naszemu zgubieniu się. Po spotkaniu w określonym miejscu, każdego dnia wspólnie wracaliśmy do naszego hostelu, w którym równie nie brakowało atrakcji, takich jak wspólne zabawy interaktywne czy smaczna klasowa pizza.

    I choć wyjazd trwał tylko bądź aż trzy dni, nie zmienia to faktu, że najlepszym, co nam się przydarzyło, było spędzenie razem czasu i zbliżenie nas, jako klasy, do siebie a także pozyskanie szczerej sympatii naszych ukochanych nauczycieli, pod batutą Pana Oskara, naszego wychowawcy, który chyba w całości otworzył przed nami umysłowe ,,zbiory" swojej wiedzy.

    Zapraszamy do oglądnięcia naszej galerii wyjazdowej, która choć w symboliczny sposób oddaje charakter bogatego wyjazdu.

     

    Album Szkolny

  • 60 lat Szkoły

    60 lat Szkoły

    Nasza szkoła skończyła 60 lat! To kawałek historii i bardzo wiele roczników absolwentów Szkoły Policealnej, a od 2017 roku również Technikum. 19 października naszą pięknie jesiennie udekorowaną szkołę odwiedzili wspaniali goście, wśród nich przedstawiciele władz miasta oraz dzielnicy Wola, byli dyrektorzy szkoły oraz jej absolwenci. Dla nich przygotowaliśmy program artystyczny przygotowany pod okiem Pani Aleksandry Jordan. Podczas oficjalnej części poświęcony został pierwszy sztandar naszej szkoły. Warto było być, posłuchać wspomnień i życzeń na przyszłość.

    Wiwat ZSSiJO! Kolejnych nie 60, ale 100 lat świetności szkoły!

     

    Album foto

Kontakt

  • Zespół Szkół - Ogrodowa
    Zespół Szkół Stenotypii i Języków Obcych
    Technikum Nr 29
    Szkoła Policealna Nr 26

    ul. Ogrodowa 16
    00-896 Warszawa
  • Tel. 22 620-50-51
    Tel. 22 620-50-52
    Fax 22 620-45-80

    NIP 527 000 71 15

    e-mail: sekretariat@ogrodowa.edu.pl