Klasy 2Rtb i 3Rtb dzięki uprzejmości Pana Profesora Michała Kowalskiego odwiedziły Naczelny Sąd Administracyjny. Wzięliśmy udział w symulowanej rozprawie sądowej dotyczącej obowiązkowych szczepień u dzieci, a także mieliśmy okazję zapoznać się z unikatowymi zbiorami biblioteki sądowej.
Jeżeli chcielibyście kupić bluzę naszej szkoły to serdecznie zapraszam w poniedziałek 4 listopada do sali 36 na przerwach o godzinie 12.35 i 13.30. Będzie można obejrzeć jak one wyglądają, a także przymierzyć odpowiedni rozmiar.
Koszt bluz:
bez kaptura - 89 zł
z kapturem - 99 zł
rozpinana - 109 zł
bejsbolówka - 109 zł
Bluzy są dostępne w poniższych kolorach.
W razie pytań można wysłać wiadomość przez dziennik.
Andrzej Ostanek
Zapraszamy Rodziców na Dzień Otwarty 30 października o godz. 17.30 oraz na szkolenie dla rodziców z zakresu profilaktyki uzależnień od środków psychoaktywnych wśród młodzieży. Zajęcia wykładowe z dyskusją i krótkimi ćwiczeniami odbędą się w godz. 18.00-21.00 na sali konferencyjnej w szkole.
W minioną środę 16 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z przedstawicielami świata literackiego w Warszawie. Spotkanie z poetami Markiem Wawrzkiewiczem, Joanną Rawik oraz podróżnikiem Krzysztofem Mroziewiczem stało się podstawą do odkrywania tajników warsztatu poetyckiego oraz zdobywania wiedzy o świecie. Wydarzenie minęło w miłej, pełnej refleksji atmosferze…
48. Warszawska Jesień Poezji będzie miała swoją inaugurację 11 października, ale my spotykamy się z poetami już teraz, korzystając z ich chęci podzielenia się z szerszą publicznością swoją twórczością. Mieliśmy zaszczyt gościć Pana Zbigniewa Milewskiego, który – niczym na slamie – zachęcał młodzież do pisania poezji jako swego rodzaju antidotum na frustrującą codzienność, Panią Barbarę Rustecką uwrażliwiającą nas na los Polaków walczących za Ojczyznę i Pana Pawłą Łęczuka, który dzięki swym wierszom zabrał nas na wirtualną wycieczkę po Warszawie. Dzięki mistrzom słowa udało nam się wejść na Parnas, więc prezentujemy nasze dzieło:
Wczorajsze usta całowałeś
szminką dawnej nudy
lecz twoje spojrzenie
dało mi inspirację
ale nie miałam pomysłu
jak to powiedzieć
patrząc ci prosto w oczy
tak mocno biło mi serce
„Podróż Pamięci” lekcja i ważnej i trudnej historii …
Celem projekt edukacyjnego „Podróż Pamięci”, do którego szkoła zakwalifikowała się w czerwcu, jest upamiętnienie wydarzeń związanych z 75.rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i deportacją ludności cywilnej - mieszkańców Warszawy do KL Auschwitz. Realizatorami projektu są Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Stutthof, Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W ramach projektu nauczyciele oraz uczniowie klas czwartych uczestniczyli w konferencji i warsztatach: „Z powstańczej Warszawy do niemieckich nazistowskich obozów Auschwitz i Stutthof”, które odbyły się w 19 września br. w siedzibie WCIES, przy ul. Starej w Warszawie. Podczas konferencji nauczyciele poszerzyli wiedzę i umiejętności w zakresie planowania i organizacji działań edukacyjnych w miejscach pamięci. Nauczyciele opiekunowie uczestników projektu mieli okazję zapoznania się z ofertą edukacyjną Muzeum Auschwitz, Muzeum Stutthof i Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń w zakresie nauczania. Równolegle z częścią konferencyjną/plenarną dla nauczycieli, odbyły się warsztaty dla młodzieży ze szkół zakwalifikowanych w czerwcu br. do udziału w drugim komponencie projektu „Podróży Pamięci”, w postaci wizyt edukacyjnych w Oświęcimiu i Sztutowie. Zajęcia miały na celu przygotowanie uczniów do wizyt zarówno merytorycznie jak i emocjonalnie. 27 września br. w ramach realizacji drugiej części projektu, nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Muzeum Stutthof. Zwiedzili teren Muzeum Stutthof w Sztutowie wraz ze znajdującymi się w jego obrębie obiektami poobozowymi, który obejmuje obecnie obszar liczący 20 ha. Mimo upływu czasu, sięgającego blisko osiemdziesiąt lat od momentu powstania obozu Stutthof, wciąż odnajdywane są przedmioty należące do osadzonych w nim więźniów. To była cenna, ale i trudna lekcja poza lekcyjną salą.
Uczniowie klas trzecich udali się z wizytą do Najwyższej Izby Kontroli, poznając historię instytucji oraz zasady jakimi kierują się inspektorzy podczas wykonywania swoich obowiązków.
16 września gościliśmy w przyjaznych murach Centrum Weterana, gdzie upamiętniliśmy poległych na misjach Polskich żołnierzy, a następnie nasi uczniowie mogli wysłuchać wykładu tematycznego dotyczącego obecności Polskiego Wojska na misjach zagranicznych oraz obejrzeć salę tradycji.
Zapraszamy do zapozniania się z dokumentami dotyczącymi dobrowolnego ubezpieczenia.
Tabela_wariant_-w_-_Warszawski_Program_NNW.pdf
17 września był dniem 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, korzystając z zaproszenia Archiwum Akt Nowych obejrzeliśmy niezwykle ciekawą wystawę zatytułowaną Wrzesień 1939 po której oprowadził nas kurator wystawy Pan Jarosław Stryjek.
12 września dzięki uprzejmości Pana generała Janusza Sobolewskiego i obecności Pana Ministra Obrony Narodowej uczestniczyliśmy w obchodach 100-lecia Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Zorganizowanie obchody pozwoliły poznać wojsko „od środka”, zarówno pod względem wyposażenia jak i codziennych obowiązków żołnierzy. Nie zapomniano także o obowiązkowej wojskowej kuchni w postaci grochówki i karkówki.
Osoby zainteresowane stypendium szkolnym poniżej znajdą gotowy wniosek do wypełnienia.
wniosek-o-stypendium-szkolne_2019.docx
Szczegółowe kryteria i więcej informacji u Pań Pedagog.
W minioną środę uroczyście zakończyliśmy Rok szkolny 2018/2019.
Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym uczniom promocji do następnej klasy, szczególne gratulacje dla osób wyróżnionych za wyniki w nauce, które to swoje świadectwa odebrały z rąk Pana Dyrektora na sali gimnastycznej.
Życzymy udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!
Pani Krystyna Gottner wraz z uczniami z klas 1 i 2 HOT przeprowadziła lekcję otwartą dla młodzieży z dwóch ósmych klas ze Szkoły Podstawowej nr 238 w Warszawie, dotyczącą „savoir- vivre” w hotelarstwie z elementami kulturalnego zachowania przy stole.
Uczniowie poznali cechy psychofizyczne przyszłego hotelarza, etykę pracownika hotelu oraz etykietę na stanowisku pracy. Dowiedzieli się o kulturze zachowania przy stole. W trakcie pokazu nasi uczniowie prezentowali jak właściwie spożywać posiłki, zachowując zasady „savoir-vivre”.
Młodzież dowiedziała się o naszych praktykach organizowanych w najbardziej prestiżowych hotelach w Warszawie.
Uczniowie Naszej Szkoły przygotowali wiele materiałów służących do przekazania cennych informacji o „savoir-vivre”, dotyczyły one:
- cech psychicznych i fizycznych hotelarza, które przygotowała Weronika Dymek i Gabrysia Ciesnowska z klasy 1HOT;
- „savoir-vivre”, etykiety, etyki i estetyki, o których opowiedziała Sandra Chmielewska z klasy 2HOT;
- pracy w recepcji, którą referował Kacper Paszkiet z klasy 2HOT;
- pracy w dziale gastronomicznym, o której opowiadał Przemysław Rusinowski z klasy 2HOT;
- prezentacji Hotelu Marriott, którą przeprowadziła i zreferowała Magdalena Kościuk z klasy 2HOT, odbyła tam miesięczne praktyki, kładła duży nacisk na naukę języków obcych oraz zachęcała do nauki młodszych kolegów ze szkoły podstawowej;
- wielu usług w hotelarstwie, w kolejności od usług podstawowych do dodatkowych, które zreferowali uczniowie z klasy 1HOT: Mateusz Krajewski, Gabrysia Ciesnowska, Igor Dzięcioł, Kamil Kot, Wiktoria Nerć, Julia Zielińska, Natalia Niedolistek, Kuba Ruszczyk, przygotowali oni także słodki poczęstunek i drobne upominki dla Gości.
W dniach 23-26 maja br. na Stadionie Narodowym odbyły się po raz 10 Warszawskie Targi Książki. Podczas Targów swoją ofertę prezentowało blisko 800 wystawców z 27 krajów: Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chin i Tajwanu, Chorwacji, Czech, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Iraku, Irlandii, Kostaryki, Niemiec, Peru, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Gościem honorowym tegorocznej edycji Targów była Rumunia.
Nasz szkoła również była obecna na tym wydarzeniu, a reprezentowała ją klasa 3RT. Było to połączenie przyjemności z pożytkiem. Uczniowie mieli pewne zadanie do wykonania. W języku francuskim trzeba było odpowiedzieć na 6 pytań związanych z targami, książkami, pisarzami.
Wszyscy wywiązali się z tego zadania "Très bien".
Szanowni Państwo,
informujemy, że 15 maja odbyło się zebranie z rodzicami, w trakcie którego przedstawiliśmy procedury obowiązujące w szkole na wypadek pojawienia się różnorodnych zagrożeń.
Poniżej znajduje się zestawienie procedur obowiązujących w naszej szkole.
W tym roku nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji profilaktyki czerniaka realizowanej we współpracy z Akademią Czerniaka- sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Wychowawcy wszystkich klas przeprowadzili na godzinie wychowawczej zajęcia na temat czerniaka i metod jego skutecznej profilaktyki. Po lekcji uczniowie wzięli udział w anonimowej ankiecie.
Nawiązując do wolskiej tradycji, absolwenci Technikum nr 29 w towarzystwie pozostałych kolegów z wolskich szkół ponadgimnazjalnych oraz władz Dzielnicy Wola, w piątek 26 kwietnia o godz. 9:00, uroczyście posadzili drzewa w Parku Edwarda Szymańskiego na Woli .
Naszą szkołę reprezentowała silna grupa mężczyzn na czele z Panem Dyrektorem.
Uczniowie kierunku turystycznego klasy 3HOT po raz drugi odwiedzili przedszkole. Podobnie jak w październiku przeprowadzili zajęcia w trzech grupach przedszkolaków. Było czytanie naszej szkolnej książeczki i wierszyka o Małym Pingwinku, nauka słówek angielskich, rozmowa o zwierzątkach i wspólny taniec, jednym słowem świetna zabawa z fantastycznymi maluchami.