Warsztaty fotograficzne NIKON Polska

26 lutego 2020 r., to dzień nie tylko prezentacji kierunków nauczania w Zespole Szkół Stenotypii i Języków Obcych filmowany przez  TVP 3 Warszawa, ale również całodniowe warsztaty fotograficzne zorganizowane przez znanego fotoreportera Adama Noconia, oficjalnego przedstawiciela firmy NIKON. Warsztaty skierowane były do uczniów uczących się w zawodzie Reklamy. Organizator przygotował do testów swój sprzęt fotograficzny: najnowsze modele lustrzanek, aparaty przyszłości – bezlusterkowce oraz dla porównania starsze modele kompaktów. Uczniowie mogli zapoznać się z szeroką gamą obiektywów o rożnym zastosowaniu: do fotografii architektury (tilt shift), do zdjęć reklamowych packshotów, makrofotografii oraz teleobiektywy do zdjęć przyrodniczych. Uczestnicy warsztatów mogli spróbować swoich sił w wykonaniu zdjęć portretowych.

Szkoła posiada nowoczesne atelier fotograficzne i zaawansowane aparaty lustrzanki firmy Nikon.

Stanisław Mulewicz, nauczyciel fotografii w zawodzie technik reklamy, zapowiada nowe bloki tematyczne zajęć praktycznych: ustawienie lamp studyjnych, packshoty w namiocie bezcieniowym, zdjęcia fashion (ubrania i dodatki), biżuterii, szkła oraz zdjęć typu splash.

Album foto

  

 

Warsztaty wolontariatu

Pod koniec stycznia członkowie szkolnego Koła wolontariatu uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Mottem szkolenia stała się aktywizacja naszych członków do dalszych działań.

Album foto 

   

 

Wizyta u Powstańców

Tegoroczny Dzień Babci spędziliśmy w Domu Wsparcia Powstańców Warszawskich, śpiewając dla zebranego tam Szanownego Grona piosenki z Dwudziestolecia Międzywojennego. W rytmie charlestona i przy dźwiękach "Jesiennych róży" upłynął nam szybko czas, który był tylko wstępem do wspólnych rozmów. Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy tak sympatycznie przyjęci i że udało nam się wnieść w życie czcigodnych Powstańców trochę radości.

Album foto

   

 

Splashe - fotografia wody

Do dynamicznych ujęć fotograficznych należą z pewnością zdjęcia reklamowe, na których pokazane są przedmioty wpadające do wody, po czym rozbryzguje się ona w efektowny sposób. To co najważniejsze, to refleks fotografa, który przy odpowiednim oświetleniu i kompozycji w ułamku sekundy wykona zdjęcie przykuwające uwagę widza. Uczniowie klas pierwszych technikum reklamy dali upust swoim talentom podczas poznawania tajników fotografii reklamowej pod okiem Pana Stanisława Mulewicza. Po zakończonej sesji zdjęciowej mogli przeanalizować i ocenić swoje prace.

Album foto

  

 

Wigilia Wolontariatu

Tuż przed świętami odbyło się spotkanie Koła Wolontariatu, na którym w radosnej atmosferze szkolni wolontariusze mieli okazję złożyć sobie świąteczne i noworoczne życzenia.

Album foto

 

Studio Fotograficzne

10 grudnia 2019 r. pod kierunkiem prof. Stanisława Mulewicza odbyły się zajęcia uczniów klas reklamy w szkolnym studiu fotograficznym. W błysku fleszy uczniowie mogli wyzwolić swoje emocje, temperament oraz zdolności fotograficzne. Przed obiektywem prześcigali się w pomysłowości pozowania, wykonywania figur wręcz akrobatycznych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem w pracy fotografa i modela. Od nowego roku zajęcia fotograficzne będą uatrakcyjniać kierunek reklamy. Życzymy uczniom wiele ciekawych pomysłów, kreatywności oraz rozwijania swoich zainteresowń.

Album foto

   

 

Muzeum Dekartswa

W dniu 11 grudnia klasa 2 RTa uczestniczyła w warsztatach grafiki w Muzeum Drukarstwa w Warszawie. Uczniowie poznali historię drukarstwa oraz techniki grafiki artystycznej. W klimacie zabytkowej drukarni, każdy z uczniów wykonał własną matrycę oraz wydrukował odbitkę w technice linorytu. Młodzi adepci kierunku reklamy wykazali się dużą zręcznością w operowaniu dłutem jak również pomysłowymi wzorami. Swoje prace wykonali również nasi nauczyciele: Pani Iwona Stępień i Pan Stanisław Mulewicz.

Album foto

  

 

Wizyta w Mazowii

Uczennice z klasy drugiej: Martyna Głowacka, Nikola Sienniak, Weronika Snochowska wybrały się do Kliniki Rehabilitacji Mazowia by odwiedzić chorych oraz złożyć im życzenia na święta Bożego Narodzenia jak i na Nowy Rok 2020. Uczennice wręczały chorym i personelowi własnoręcznie zrobione kartki świąteczne.

Album foto

  

 

Komisja Europejska

11 grudnia 2019 roku wybrani uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w zajęciach „Przyszłość Unii Europejskiej” w ramach projektu „O demokracji w Warszawie. Młodzi warszawiacy rozwijają się naukowo w zakresie państwa i demokracji w 30. rocznicę wydarzeń 1989 roku”. Spotkanie odbyło się w Komisji Europejskiej w Warszawie. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu Filipa Skawińskiego, przybliżyć sylwetki europosłów oraz poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania o funkcjonowaniu i przyszłości UE.

Album foto

  

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Z okazji tego święta gościliśmy u burmistrza dzielnicy Wola, który docenił naszą działalność drobnymi upominkami.

Album foto

   

 

Mikołajkowe zabawy

W czwartek 5 grudnia uczniowie naszej szkoły gościli w SP 109.Przeprowadzili tam mikołajowe zabawy lekkoatletyczne dla uczniów klas czwartych. Zabawy było co niemiara. Uczniowie chcieli zdobyć jak najlepsze wyniki pokonując trzy stacje-bieg, skok, rzut. Nasi wolontariusze obsługiwali stanowiska stacji, przybijali piątki uczniom i na koniec rozdali im medale, opaski na rękę i dyplomy.

Dziękuje za wspólny udział w akcji wolontariackiej uczniom: Julii Olszewskiej, Zuzannie Klimek, Jakubowi Szyszce oraz Pani Joannie Moszyńskiej - Bogdan za pomoc w zorganizowaniu chętnych uczniów i wyjazdu.

Album foto

   

 

"Mój ulubiony wiersz"

Dwie uczennice wyłonione na drodze szkolnych eliminacji: Jola Sępkowska z klasy 2 OTB i Julka Rogala z klasy 3 RTB reprezentowały nasze technikum w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Mój ulubiony wiersz". Interpretacja wiersza wybranego przez Julię okazała się bezkonkurencyjna! Gratulujemy zwyciężczyni, której sztuka deklamacji zachwyciła jury, tym bardziej, że w konkursie uczestniczyło 30 osób. 

Album foto

 

 

Ogrodowa w klimacie przewojennej Warszawy...

101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do świętowania w naszej szkole. Uczniowie mieli okazję zobaczyć widowisko kawiarniano-kabaretowe imitujące czasy przedwojennej Warszawy. W jej klimat wprowadziły nas najpopularniejsze szlagiery lat 20. i 30. XX wieku, np. "Baby, ach te baby", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Ta ostatnia niedziela" i wiele innych... Występy naszych uczniów, kostiumy oddające charakter epoki międzywojennej, widowiskowy pokaz taniec (Charleston, Kankan) uprzyjemniły wszystkim czas. 

Album foto

  

 

Targi turystyczne

W dniu 22 listopada (piątek) 2019 klasy turystyczne i hotelarskie naszej szkoły uczestniczyły w Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw 2019. Uczniowie zapoznali się z ofertą turystyczną kilkuset wystawców z 5 kontynentów z 50 krajów. Stoiska targowe dotyczyły:

 • turystyki krajowej i zagranicznej,
 • oferty polskich i zagranicznych touroperatorów,
 • atrakcji krajów prezentowanych przez narodowe organizacje turystyczne i ambasady,
 • oferty turystycznej regionów, miast, województw i gmin Polski,
 • baza noclegowej: hoteli, pensjonatów, apartamentów, ośrodków wypoczynkowych,
 • przewoźników,
 • bazy turystycznej: ośrodków narciarskich, aquaparków, parków tematycznych i innych atrakcji turystycznych,
 • turystyki medycznej, sanatoriów, uzdrowisk,
 • SPA&Wellness,
 • MICE i turystyki biznesowej: organizatorów eventów i incentive, obiektów konferencyjnych i szkoleniowych,
 • turystycznych portali rezerwacyjnych,
 • towarzystw ubezpieczeniowych,
 • sieci i programów komputerowych dla hoteli oraz biur podróży,
 • nowych technologii,
 • izb i stowarzyszeń branży turystycznej,
 • wydawnictw turystycznych.
 •  

Album foto

  

 

Oficerska Ogrodowa

Tuż po Święcie Niepodległości gościliśmy w naszej szkole oficerów Wojska Polskiego: Pana Generała Janusza Sobolewskiego, który opowiadał o służbie na misjach w Iraku i Afganistanie, Pana Pułkownika Tomasza Kwietnia Prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, a także Mistrza Świata w strzelaniu z karabinu Pana Tomasza Bartnika, którzy odkryli przed nami tajniki strzelectwa. Naszymi gośćmi byli także: Pan Pułkownik Piotr Kowaluk oraz Pan Pułkownik Zbigniew Klonowski. 

Album foto

  

 

Wolontariat w schronisku

Wolontariat z Ogrodowej zorganizował zbiórkę dla zwierząt ze schroniska w Józefowie koło Legionowa. Po naszym przybyciu przekonaliśmy się jak wiele jest psiaków i kociaków czekających na pomoc i adopcję. Mieliśmy okazję poznać wspaniałego Reksia, który od dwóch lat czeka na nową rodzinę.

Album foto

  

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek

 

W dniach 28 i 29 października w bibliotece odbyły się obchody Święta Bibliotek. Z tej okazji biblioteka przygotowała różne mini konkursy błyskawiczne z nagrodami oraz  wystawę „Czytajcie, a znajdziecie” w czytelni biblioteki. W zabawach i konkursach wzięło udział  122 uczniów, którzy odwiedzili bibliotekę indywidualnie oraz w grupach z nauczycielami. Nauczycieli i pracowników szkoły, którzy odwiedzili w tym dniu bibliotekę czekał  poczęstunek ( ciasto własnego wypieku ).

 

Album foto

  

 

Wizyta w NSA

Klasy 2Rtb i 3Rtb dzięki uprzejmości Pana Profesora Michała Kowalskiego odwiedziły Naczelny Sąd Administracyjny. Wzięliśmy udział w symulowanej rozprawie sądowej dotyczącej obowiązkowych szczepień u dzieci, a także mieliśmy okazję zapoznać się z unikatowymi zbiorami biblioteki sądowej.

Album foto

  

 

Poetycka Ogrodowa

W minioną środę 16 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z przedstawicielami świata literackiego w Warszawie. Spotkanie z poetami Markiem Wawrzkiewiczem, Joanną Rawik oraz podróżnikiem Krzysztofem Mroziewiczem stało się podstawą do odkrywania tajników warsztatu poetyckiego oraz zdobywania wiedzy o świecie. Wydarzenie minęło w miłej, pełnej refleksji atmosferze…

Album foto

  

 

Warszawska Jesień Poezji

48. Warszawska Jesień Poezji będzie miała swoją inaugurację 11 października, ale my spotykamy się z poetami już teraz, korzystając z ich chęci podzielenia się z szerszą publicznością swoją twórczością. Mieliśmy zaszczyt gościć  Pana Zbigniewa Milewskiego, który  – niczym na slamie – zachęcał młodzież do pisania poezji jako swego rodzaju antidotum na frustrującą codzienność, Panią Barbarę Rustecką uwrażliwiającą nas na los Polaków walczących za Ojczyznę i Pana Pawłą Łęczuka, który dzięki swym wierszom zabrał nas na wirtualną wycieczkę po Warszawie. Dzięki mistrzom słowa udało nam się wejść na Parnas, więc prezentujemy nasze dzieło:

Wczorajsze usta całowałeś

szminką dawnej nudy

lecz twoje spojrzenie

dało mi inspirację

ale nie miałam pomysłu

jak to powiedzieć

patrząc ci prosto w oczy

tak mocno biło mi serce

Album foto

  

 

Podróż Pamięci

„Podróż Pamięci” lekcja i ważnej i trudnej historii …

Celem projekt edukacyjnego „Podróż Pamięci”, do którego szkoła zakwalifikowała się w czerwcu, jest upamiętnienie wydarzeń związanych z 75.rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i deportacją ludności cywilnej - mieszkańców Warszawy do KL Auschwitz. Realizatorami projektu są Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Stutthof, Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
   W ramach projektu nauczyciele oraz uczniowie klas czwartych uczestniczyli w konferencji i warsztatach: „Z powstańczej Warszawy do niemieckich nazistowskich obozów Auschwitz i Stutthof”, które odbyły się w 19 września br. w siedzibie WCIES, przy ul. Starej w Warszawie. Podczas konferencji nauczyciele poszerzyli wiedzę i umiejętności w zakresie planowania i organizacji działań edukacyjnych w miejscach pamięci. Nauczyciele opiekunowie uczestników projektu mieli okazję zapoznania się z ofertą edukacyjną Muzeum Auschwitz, Muzeum Stutthof i Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń w zakresie nauczania.
   Równolegle z częścią konferencyjną/plenarną dla nauczycieli, odbyły się warsztaty dla młodzieży ze szkół zakwalifikowanych w czerwcu br. do udziału w drugim komponencie projektu „Podróży Pamięci”, w postaci wizyt edukacyjnych w Oświęcimiu i Sztutowie. Zajęcia miały na celu przygotowanie uczniów do wizyt zarówno merytorycznie jak i emocjonalnie. 27 września br. w ramach realizacji drugiej części projektu, nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Muzeum Stutthof. Zwiedzili teren Muzeum Stutthof w Sztutowie wraz ze znajdującymi się w jego obrębie obiektami poobozowymi, który obejmuje obecnie obszar liczący 20 ha. Mimo upływu czasu, sięgającego blisko osiemdziesiąt lat od momentu powstania obozu Stutthof, wciąż odnajdywane są przedmioty należące do osadzonych w nim więźniów. To była cenna, ale i trudna lekcja poza lekcyjną salą.

Album foto

  

 

piosenka_Sztutowo.mp4

 

Wizyta w NIK

Uczniowie klas trzecich udali się z wizytą do Najwyższej Izby Kontroli, poznając historię instytucji oraz zasady jakimi kierują się inspektorzy podczas wykonywania swoich obowiązków.

Album foto

 

 

Centrum Weterana

16 września gościliśmy w przyjaznych murach Centrum Weterana, gdzie upamiętniliśmy poległych na misjach Polskich żołnierzy, a następnie nasi uczniowie mogli wysłuchać wykładu tematycznego dotyczącego obecności Polskiego Wojska na misjach zagranicznych oraz obejrzeć salę tradycji.

Album foto

  

 

17 września

17 września był dniem 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, korzystając z zaproszenia Archiwum Akt Nowych obejrzeliśmy niezwykle ciekawą wystawę zatytułowaną Wrzesień 1939 po której oprowadził nas kurator wystawy Pan Jarosław Stryjek.

Album foto

  

 

100-lecie Centrum Łączności i Informatyki 

12 września dzięki uprzejmości Pana generała Janusza Sobolewskiego i obecności Pana Ministra Obrony Narodowej uczestniczyliśmy w obchodach 100-lecia Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Zorganizowanie obchody pozwoliły poznać wojsko „od środka”, zarówno pod względem wyposażenia jak i codziennych obowiązków żołnierzy. Nie zapomniano także o obowiązkowej wojskowej kuchni w postaci grochówki i karkówki.  

Album foto 

  

 

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół - Ogrodowa
  Zespół Szkół Stenotypii i Języków Obcych
  Technikum Nr 29
  Szkoła Policealna Nr 26

  ul. Ogrodowa 16
  00-896 Warszawa
 • Tel. 22 620-50-51
  Tel. 22 620-50-52
  Fax 22 620-45-80

  NIP 527 000 71 15

  e-mail: sekretariat@ogrodowa.edu.pl

Galeria zdjęć