Maturalne drzewa
W piątek 30 czerwca o godz. 13:00 u zbiegu ulicy Smoczej i Dzielniej, na skwerze Apfelbauma, absolwenci 17 wolskich szkół ponadgimnazjalnych, sadzili drzewa. Właśnie w taki sposób postanowili uczcić uzyskanie świadectw dojrzałości.
W wydarzeniu tym uczestniczyła również reprezentacja naszej szkoły w osobach Pani Beaty Szymańskiej oraz Pani Vicedyrektor Katarzyny Rutkowskiej, które zasadziły drzewko wiśniowe .
Mamy swoje drzewo!
To niezwykłe spotkanie upamiętnione zostało na tablicy znajdującej się w okolicy zasadzonych wiązów.
Na tablicy przywołane zostały słowa Fiodora Dostojewskiego:
"Jak można przechodzić koło drzewa i nie być szczęśliwym, że się je widzi?
Rozmawiać z człowiekiem i nie być szczęśliwym, że się go kocha?"
Sala językowa
Pracownia języka francuskiego została upiększona malowidłem ściennym wykonanym przez uczennicę naszej szkoły Patrycję Stokowską. Od września wieża Eiffel'a będzie czuwała nad postępami uczniów w nauce języka Moliera, Balzaka, Camus, Saint-Exupéry, Musso, Schmitt i innych.
Podaruj Dzieciom Uśmiech
Grupa uczennic z naszej szkoły udała się z Panią Joanna Moszyńska-Bogdan, opiekunem Samorządu Szkolnego do Warszawskiego Szpitala Dziecięcego. Wręczyliśmy przygotowane wcześniej upominki nabyte w ramach akcji Podaruj Uśmiech Maluchowi. Pan Kamil Gryżewski wcielił się w rolę Spider-Man’a, wywołując uśmiech na dziecięcych twarzach oraz przysparzając wiele radości maluchom.
Zawodowcy w szkle
W naszej szkole zawitali przedstawiciele dwóch zawodów, gościliśmy Panią redaktor Martę Hernik z radia publicznego oraz Pana Pawła Kukackiego, prywatnego detektywa.
Pani redaktor w krótkiej prezentacji pokazała nam, jak redaguje się programy informacyjne i jak powstają newsy, wyjaśniając przy okazji podstawowe zwroty żargonu dziennikarskiego np.. paszcza, michałek. Okazuje się, że wcale nie trzeba studiów dziennikarskich, by z powodzeniem wykonywać tę profesję.
Drugim gość, Pan Paweł Kukacki wymienił warunki, jakie należy spełnić, by otrzymać licencję. Na ile, było to możliwe opowiedział o kulisach swojej pracy, która wymaga wielu poświęceń i nie zawsze jest bezpieczna. Podkreślił rolę swojego partnera, owczarka niemieckiego, którym jest przeszkolony do pracy operacyjnej.
Spotkanie zaaranżowała Pani Joanna Moszyńska-Bogdan.
Matura 2017
W tym roku szkolnym po raz pierwszy w naszej szkole odbywają się egzaminy maturalne. Mamy nadzieję, że cztery lata przygotowań przyniesie wymierne efekty, na wyniki egzaminów pisemnych musimy jeszcze trochę poczekać, ale liczymy wyłącznie na pozytywne rozstrzygnięcia. Trwające matury ustne na chwilę obecną we wszystkich przypadkach zakończyły się pozytywnie. Trzymamy kciuki za jutrzejszy język angielski! Powodzenia!
Nagrody rozdane "To jest miejsce na Twoją reklamę"
Damian Gurgul, Albert Szubiński i Jakub Zych odebrali nagrody rzeczowe w postaci tableta, bezprzewodowego głośnika oraz powerbank przyznane za udział w konkursie "To jest miejsce na Twoją reklamę", który odbył się pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty w naszej szkole.
Wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich
20 kwietnia 1OT i 1RT udały się wraz z Panią Joanną Moszyńską-Bogdan do muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie oprowadziła nas nasza słuchaczka Małgorzata Wasilewska ambasadorka akcji żonkile.
Wizyta w Archiwum Akt Nowych
W dniu 10 kwietnia słuchacze szkoły policealnej udali się z wizytą do archiwum Akt Nowych. Zobaczyliśmy oryginalną listę katyńską, raport rotmistrza Pileckiego z obozu koncentracyjnego oraz pamiątki po generale Władysławie Andersie i bohaterach spod Monte Casino. Była to dla nas prawdziwa lekcja historii, wrażenia niezapomniane. Wszystko to pod opieką Pani Joanny Moszyńskiej-Bogdan.
"To jest miejsce na Twoją reklamę"
Rozstrzygnęliśmy II edycję konkursu "To jest miejsce na Twoją reklamę" pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, którego celem była zaprojektowanie logo swojej szkoły.
Dziękujemy za nadesłane prace.
Osoby nagrodzone:
I miejsce Damian Gurgul
II miejsce Albert Szubiński
III miejsce Jakub Zych
Wkrótce zaprosimy Was razem z opiekunami na wręczenie nagród do naszej szkoły.
Autor: Damian Gurgul, Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku
Film promocyjny
Zastanawiasz się czy warto odwiedzić naszą szkołę w trakcie dni otwartych?
Zastanawiasz się czy warto od 1 września zostać uczniem naszej szkoły?
Dzień Praworządności
W ramach obchodów dnia podnoszenia świadomości prawnej klasa 1Rt udała się wraz z opiekunem Panią Joanną Moszyńską-Bogdan do sądu. Uczestniczyliśmy w symulowanej rozprawie karnej, gdzie Ola Kwiatkowska wcieliła się w rolę jednego z sędziów. Potem był krótki wykład mecenasa Mikołaja Pietrzaka, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie na temat wolności obywatelskich i zawodu adwokata. Na koniec graliśmy w Prawopolis rozwiązując prawnicze zagadki.
Ogrodowa Fit
W dniu 13 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie zatytułowane Ogrodowa Fit. W organizacji pomógł samorząd szkolny. Spotkanie prowadziła po raz pierwszy Emily Garas z klasy 1 RT. Gościliśmy panią Ewę Sylwestrzak, psychologa i psychodietetyka, która w krótkiej prezentacji zaznajomiła nas z zasadami zdrowego żywienia. Byli szermierze Michał Nalewajek, paraolimpijczyk z Rio (medale brązowy i srebrny) oraz nasz były słuchacz Łukasz Kołodziejczyk, również medalowy oraz obecna słuchaczka, gwiazda floretu Karolina Kuczyńska. Zaproszeni goście pokazywali prezentacje i opowiadali o swojej dyscyplinie. W dalszej części nasi uczniowie opowiadali o uprawianych przez siebie dyscyplinach i pasjach np.Michał Koluch z powodzeniem uprawia siatkówkę.
Krótki recital Eweliny Engwert spowodował, że zapachniało wiosną.
Na koniec duet rapujący z szansami na sukces, czyli Wojtek Paczkowski i nasz nieoceniony pan Kamil Gryżewski.
Zamawiaj obiady w szkole!
Od tego tygodnia w naszej szkole może zamawiać posiłki. Przez stronę www.tuszama.pl każdego dnia do 10.00 wybieramy sobie co chcemy zjeść. Dostawa następuje o godzinie 11.30. Za posiłki płacicie przelewem przy zamówieniu, bądź możecie sobie wcześniej kupić przez internet bon, coś podobnego do karty doładowującej telefon, której wartość jest później obciążana płatnością za posiłki. Posiłki spożywamy w naszym nowym, magicznym posiłkowym pomieszczeniu.
No właśnie...chcielibyśmy, byście dbali o porządek w nim i pamiętali, że na terenie szkoły posiłki spożywamy tylko tam!
A może macie kreatywny pomysł na nazwę dla naszej mini stołówki?
Zgłaszajcie pomysły swoim wychowawcom, Wasza nazwa może zawisnąć drzwiami!
Międzynarodowy Salon Edukacyjny
Przyszłym absolwentom szkół gimnazjalnych serdecznie dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska promocyjnego na XXVIII Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym. Mamy nadzieję, że wystrój naszego stoiska zaintrygował Was i zachęcił do odwiedzenia nas podczas dni otwartych 5 kwietnia i 10 maja od godziny 10.30.
NOWA PRACOWNIA JĘZYKOWA
Od nowego roku szkolnego 2016/2017 uczniowie naszej szkoły mogą korzystać z cyfrowej pracowni językowej, która powstała w ramach projektu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy „Koncepcja wolskiej szkoły zawodowej na miarę XXI wieku”.
Pracownia językowa pozwala uczniom na wykorzystywanie innowacyjnych metod w nauczaniu języków obcych. Wspomaga w rozwijaniu umiejętności kreatywnego myślenia, samodzielności, uczy pracy w zespole, a także pozwala na indywidualne podejście do ucznia, poprzez konwersacje z nauczycielem, kontrolę własnej wymowy czy powtarzanie zwrotów po nauczycielu. Wszyscy uczniowie mogą jednocześnie głośno powtarzać materiał, nie przeszkadzając innym i nie słysząc kolegów siedzących obok. Pracownia językowa koncentruje uwagę uczniów, a także umożliwia swobodny, głośny trening wymowy (dzięki zastosowaniu profesjonalnych słuchawek z mikrofonem, które skutecznie tłumią dźwięki z otoczenia). Taka forma nauki udoskonala mowę i przełamuje opór do rozmów w języku obcym.
Pracownia daje możliwość pracy wspólnie z innymi uczniami, poprzez grupowe odsłuchiwanie wykładu nauczyciela czy pracę w parach, uczniowie słyszą wtedy tylko osobę, z którą rozmawiają, nie słysząc dialogów pozostałych par. Nauczyciel ma możliwość słuchania rozmów uczniów we wszystkich trybach pracy (pary, grupy), uczeń nie wie kiedy jest słuchany co powoduje większą koncentrację ucznia na rozmowie, staranne wykonywanie ćwiczeń i szybsze przyswajanie wiedzy, nauczyciel zawsze może włączyć się do konwersacji
i skorygować błędy.
Dodatkowo każdy uczeń może sam regulować siłę głosu, co zapewnia komfort nauki dla osób słabiej słyszących. Istnieje także możliwość nagrywania wypowiedzi i ponowne odsłuchiwanie. Cyfrowa pracownia językowa to przede wszystkim przyjazna i ciekawa forma nauki języka obcego.
Cyfrowa pracownia językowa ma pomóc naszym uczniom w praktycznej nauce języka, a przede wszystkim w komunikowaniu się, co w przyszłości może zaowocować w pracy zawodowej.
POLONEZ PO RAZ PIERWSZY
Ten rok szkolny jest wyjątkowy. Tak, jak wyjątkowy był rok szkolny 2013/2014. Wtedy pierwsi uczniowie Technikum Nr 29 rozpoczęli naukę w klasie 1OT. Nie wiadomo kiedy minęły prawie cztery lata i nadszedł ten dzień, piątek 27 stycznia 2017 r. O godz. 18:00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej uczniowie klasy IVOT, nasi tegoroczni maturzyści (w towarzystwie swoich partnerów i partnerek), zatańczyli Poloneza. Nad choreografią, przygotowaniem i realizacją czuwał p. Mariusz Włodarczyk, nauczyciel historii. Młodzież prezentowała się niezwykle godnie i elegancko. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań i życzeń ze strony p. Dyrektora Arkadiusza Olejniczaka, p. wice-Dyrektor Katarzyny Rutkowskiej (jednocześnie wychowawczyni) oraz samych uczniów.
PRZEDSTAWIENIE BOŻONARODZENIOWE
Ostatni dzień przed przerwą świąteczną spędziliśmy bardzo …. świątecznie!
Klasa 1 RT wprowadziła nas w świąteczny nastrój, wystawiając Jasełkowe Starcie Tytanów reżyserowane przez p. Aleksandrę Gałkowską. Archanioł z Aniołkami stroili kołyskę dla Dzieciątka, a przedstawiciele ciemnej strony mocy knuli nikczemny podstęp, jak przeszkodzić w narodzinach Zbawiciela. Ostatecznie, Lucyfer zszedł pokonany z ringu, a śliczny Aniołek wytańczył radosne przyjście Pana...
Uczniowie klasy 4OT i 1RT wystąpili w szkolnej adaptacji Opowieści Wigilijnej Charlesa Dickensa (w wersji angielskiej) w reżyserii p. Małgorzaty Wróbel. Tu też nie zabrakło elementów strasznych i humorystycznych. Wszyscy, którzy próbowali skruszyć lodowate serce Scrooge’a, wykonali kawał dobrej roboty. Udało się! Radosne Merry Christmas słychać było zewsząd.
Kreatywność i świetna gra aktorska naszych utalentowanych uczniów została nagrodzona w pełni zasłużonymi gromkimi brawami.
Warto wspomnieć, że o dekoracje z wielkim zaangażowaniem zadbała klasa reklamowa 3OT.
Nie obyło się bez świątecznego przeboju Shakin’ Stevensa Snow is Falling, natomiast przedstwaienie zakończyliśmy francuską wersją Cichej Nocy ćwiczoną pod batutą p. Katarzyny Rutkowskiej.
Było też nam miło podziękować osobiście Pani Butanowicz za jej zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju szkoły.
MISTRZOSTWA POLSKI W SZERMIERCE
Jeszcze więcej medali, ale teraz czas na sport.
Podczas Mistrzostw Polski w Szermierce na Wózkach, które odbyły sie w dn. 25-27 listopada w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie
Gratulujemy sportowcom i liczymy na dalsze sukcesy!
PRESTIŻOWE WYRÓŻNIENIE
Nasza absolwentka Szkoły Policealnej Nr 26 Natalia Ościłowska znalazła się w bardzo szacownym gronie osób, które w 2015 r. otrzymały najlepsze wyniki w egzaminach LCCI English for Business (Level 2) pisanych na całym świecie. W dn. 18 listopada podczas gali PTE & LCCI Medallions of Excellence 2016, która odbyła się w Ambasadzie Wielkiej Brytanii - pod jej honorowym patronatem - Natalia odebrała pamiątkowy srebrny medalion.
Uroczystość, którą już po raz czwarty zorganizował Pearson przy wsparciu ambasadora Wielkiej Brytanii, jest okazją by nagrodzić i motywować osoby o najlepszych wynikach w nauce angielskiego –oraz by uhonorować ich nauczycieli, doceniając ich wkład w sukces podopiecznych.
Mamy nadzieję, że przykład Natalii będzie dla naszych uczniów i słuchaczy świetną motywacją do nauki oraz podejmowania wyzwań wykraczających poza to, co obowiązkowe.
Natalia, jeszcze raz wielkie gratulacje!
WIZYTA W SĄDZIE
W dniu 18 listopada grupa młodzieży z klasy 4 OT wraz z opiekunem p. Joanną Moszyńską-Bogdan udała się do Sądu Okręgowego na rozprawę . Dzięki pani Joannie Adamowicz z wydziału informacji sądowej uczestniczyliśmy w rozprawie dotyczącej rozboju. Rozprawa pouczająca, oskarżony i ofiara to młodzi ludzie. Zobaczyliśmy cele dla podsądych, tzw. dołek. Otrzymaliśmy wartościowe materiały edukacyjne, za co dziękujemy.
11 listopada - Święto Niepodległości
W dn. 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości, przygotowana pod okiem nauczycielek historii, p. Barbary Czepik i języka polskiego, p. Aleksandry Gałkowskiej.
Uczennice klasy 4OT poprowadziły nas przez historię wydarzeń od czasów zaborów aż do pamiętnego dnia 11 listopada 1918 roku, daty niezwykle ważnej dla wszystkich Polaków.
Z niepodległością związana jest pojęcie wolności. O niej opowiedziały nam uczennice klasy 1RT. Dowiedzieliśmy się, jak rozumieli albo rozumieją wolność ludzie zmuszeni walczyć o nią, a jak widzą ją współcześni, którym dane jest cieszyć się wolnością od urodzenia.
KONKURS DYNIOWY ZE STRACHAMI W TLE
Wybieraliśmy dzisiaj najładniejszą dynię halloweenową.
Miano tej godnej pierwszego miejsca przypadło dyni wykonanej przez
Sandrę Okrasę z klasy IIRT.
Kolejne miejsca zajęli:
II - Karolina Zgiep (4OT)
III - p. Magdalena Jakubowska, która konkurs zorganizowała i przeprowadziła
IV - Adam Waśkiewicz (3OT)
Wszystkie dynie były fantastyczne, podobnie jak dekoracje wykonane przez uczniów
kierunku reklamowego z klas 3OT i 4OT.
Dyniowym artystom gratulujemy i dziękujemy, że umilili nam dzisiaj czas.
WIZYTA W CENTRUM PIENIĄDZA
25 października grupa 2 OT wraz z opiekunem p. Joanną Moszyńską-Bogdan zwiedzili nowe centrum pieniądza, nowoczesne, multimedialne. Zobaczyliśmy dawne monety, mogliśmy dowiedzieć się o historii polskiej bankowości. Muzeum fajne - polecamy!
ZAWÓD REPORTER
Po wakacjach wróciliśmy do tradycji naszych spotkań. 9 września zupełnie spontanicznie znalazł dla nas czas reporter, dziennikarz związany z grupą tvn pan Paweł Łukasik. Pan redaktor opowiedział nam, jak powstawały relacje z tegorocznych wydarzeń sportowych Euro i Olimpiady.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Dzisiaj uroczyście i pełni optymizmu rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pan Dyrektor Arkadiusz Olejniczak powitał wszystkich uczniów i słuchaczy w imieniu swoim, całej kadry nauczycielskiej oraz pracowników administracji. Klasy Technikum i grupy Szkoły Policealnej poznały lub ponownie przywitały swoich wychowawców i opiekunów.