ZAKOŃCZENIE ROKU

Dzisiaj się dużo uśmiechaliśmy i nic dziwnego, bo okazja temu sprzyjała.
Zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2015/2016.

Po przemówieniu p. Dyrektora, który podziękował wszystkim za ciężką pracę i życzył udanych i bezpiecznych wakacji, przeszliśmy do jak zawsze miłego momentu uhonorowania tych uczniów, którzy:

  • osiągnęli najlepsze wyniki w nauce,
  • zdali egzamin LCCI EfB,
     
  • działali aktywnie na forum szkoły
     
  • i angażowali się w działalność charytatywną.
     

Nagrody, świadectwa z paskiem, certyfikaty, wręczyli p. Dyrektor, wychowawcy klas i opiekunowie grup.

Jak co roku nagrody i wyróżnienia za szybkie bezwzrokowe pisanie na klawiaturze wręczały panie Halina Fuchsel i Ewa Pawłowska - Fijka reprezentujące Zarząd EUMA - Poland. Przy okazji poznaliśmy laureatki konkursu na Asystentkę roku 2016.


Finałem naszego spotkania było rozdanie świadectw ukończenia klas I, II i III oraz szkoły dla słuchaczy II roku SP26 i SP28.

Gratulacje dla wszystkich!


Oto kilka zdjęć. Więcej można zobaczyć na Facebooku szkoły.

Album foto


ZNOWU KTOŚ NAD ODWIEDZIŁ...

Dzisiaj gościliśmy w naszej szkole kolejnego wyjątkowego gościa. Odwiedziła nas aktorka młodego pokolenia p. Anna Karczmarczyk.

Mimo młodego wieku, p. Anna ma na swoim koncie spory dorobek zawodowy. Znamy ją z wielu filmów dużego i małego ekranu (Galerianki, Chce się żyć, Pitbull. Nowe porządki, serial tv Na dobre i na złe). Obecnie można ją także zobaczyć na deskach Teatru Polonia (Na czworakach)i Teatru Kwadrat (Ciotka Karola 3.0). Pani Anna jest również zwyciężczynią tegorocznej edycji Tańca z gwiazdami. Zwycięstwo wytańczyła w parze z Jackiem Jeschke. Angażuje się też w akcje charytatywne.

Od naszego gościa dowiedzieliśmy się, że warto gonić za marzeniami i je realizować. Potrzebny jest łut szczęścia, ale resztę zdobywa się ciężką pracą. Na rzeczy ważne zawsze można znaleźć czas. To zależy tylko od nas.

Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie, już ostatnie w tym roku szkolnym.
Spotkanie poprowadziły Samata Gawor i Aleksandra Kwiatkowska z kl. 3OT

Album foto

 

WIZYTA W MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

29 kwietnia uczniowie szkoły policealnej odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum wywarło ogromne wrażenie nowoczesną formą, w jakiej ukazuje dzieje historii - nie skupia się na opowiadaniu jednej narracji - a także z powodu niesamowitej architektury budynku. Po wprowadzeniu przygotowanym przez wolontariuszkę POLIN i naszą uczennicę Małgorzatę Wasilewską każdy w swoim tempie mógł zwiedzać wystawę muzeum - bardzo interaktywną i ukazującą różne dziedziny życia na przestrzeni czasów aż do XXI wieku.

Album foto

 

WIZYTA W AGORZE

 

5 kwietnia uczniowie klasy 3OT Technikum 29 wraz grupą słuchaczy SP26 odwiedzili siedzibę „Gazety Wyborczej”. Podczas krótkiej wycieczki mogli zobaczyć w wielkim skrócie proces składania wydawnictw „GW” i miejsca, gdzie przygotowuje się serwis internetowy wyborcza.pl a także dziennik „Metrocafe.pl”. Po siedzibie przy ul. Czerskiej 8/10 oprowadzał nas pracownik piątkowego dodatku „Co jest grane” – przewodnika kulturalnego dołączanego do „GW”.

 

 

POLICEALNIE NA WYCIECZCE

 

22 marca słuchacze szkoły policealnej odwiedzili Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Obserwowali prawdziwą rozprawę i zwiedzili zakamarki sądu.

Wycieczka wszystkim się podobała.

 

 

 

WIOSNA NA OGRODOWEJ

 

 

 

Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy w doborowym towarzystwie. Najpierw spotkanie z młodym, ale już doświadczonym redaktorem
sportowym panem Michałem Czechowiczem i było nie tylko o piłce nożnej, lecz o realnych zagrożeniach w cyberprzestrzeni.

Potem młodzi sportowcy Martyna Łuczyńska - pływanie i Marta Berent - pięciobój nowoczesny. Obie podkreślały, jaką rolę w ich życiu odegrał sport - uwagi bezcenne.

   

                                                          

Pojawiła się także pani Ewa Sylwestrzak psychodietetyk z prezentacją na temat zdrowego żywienia, podejścia do odchudzania, aby osiągnąć wymarzony efekt.

                                                          


Na koniec fajny koncert znanej nam już wokalistki Eweliny Engwert.

Laureatom I edycji konkursu To jest miejsce na Twoją reklamę zostały wręczone nagrody.


 

Spotkanie poprowadziły Samanta Gawor i Aleksandra Kwiatkowska. O to, żeby dobrze działał sprzęt zadbał Damian Otok. Cała trójka z klasy 3OT.yes

Całość zorganizowała p. Joanna Moszyńska-Bogdan.

Dzień fajny, pełen wrażeń i za oknem pojawiło się słońce.

 

TO JEST MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

 

Wyniki I edycji konkursu "To jest miejsce na Twoją reklamę" - zmiana terminu wręczenia nagród:

Drodzy gimnazjaliści!

Dziękujemy za zainteresowanie naszym konkursem oraz za przesłanie prac
konkursowych. Wszystkie prace były interesujące i na wysokim poziomie.
Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wyróżniła trzy najlepsze
prace i przyznała nagrody:

 

I nagroda – *JAKUB KARABIN* (tablet Samsung Galaxy Tab4)

II nagroda – *SZYMON BARTOSIK* (głośniki bezprzewodowe Creative)

III nagroda – *KACPER KUCHAREK* (power bank)

 

W poniedziałek 21 marca zwycięzcy odebrali bardzo atrakcyjne nagrody

w siedzibie naszej szkoły na ul. Ogrodowej 16 w Warszawie.

Nagrody wręczyli p. Dyrektor Arkadiusz Olejniczak oraz

mgr Piotr Ślęzak, przewodniczący komisji konkursowej.

Album foto

 

TURNIEJ SIATKÓWKI

 

29 stycznia br. w naszej szkole odbył się turniej siatkówki,

który zorganizował p. Kamil Gryżewski, nauczyciel WF.

Drużyny grały na 100% mocy.

Kibice dopingowali z równą siłą.


W sumie była to świetna zabawa w atmosferze pozytywnej rywalizacji.
 

Wygrała reprezentacja klasy 1OT.
Najlepszym graczem został Michał Koluch z tej samej klasy.

GRATULACJE!

 

Album foto

 

WIZYTA W NIK

 

26 stycznia uczniowie szkoły policealnej dzięki staraniom p. Joanny Moszyńskiej-Bogdan odwiedzili Najwyższą Izbę Kontroli. Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się, że NIK powstał 7 lutego 1919 roku. Wtedy właśnie Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o Najwyższej Izbie Kontroli Państwa – samodzielnej władzy powołanej do kontroli dochodów i wydatków państwowych. NIK jest naczelnym organem kontroli państwowej, podlega sejmowi a prezes NIK powoływany jest na 6-letnią kadencję. Uczestnicy otrzymali prezenty: broszurki o NIKu, notatniki, długopisy i smycze na klucze.

 

 

SZLACHETNA PACZKA

W niedzielę 13 grudnia szlachetne paczki dotarły do potrzebujących rodzin. Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w tegoroczną edycję.  A oto oficjalne podziękowania i relacje z wręczania podarków. Jeden za wszystkich wszyscy za jednego.

Moja relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki:

Otwieranie prezentów kręciło się wokół dzieci, a one same biegały po całym pokoju od paczki do paczki. Ania, jako starsza siostra pomagała Adasiowi w rozpakowywaniu pacze, tłumaczyła mu, że "to postawimy w kuchni i to też, i to też, a to będzie stało w łazience". Rodzice patrzyli z dumą na dzieci przy otwieraniu każdej z paczek. Sam pomagałem przy otwieraniu kartonu z prezentami dla Adasia. Początkowo chłopiec był bardzo nieśmiały. Z każdym kolejnym prezentem, który wyjmował stawał się coraz bardziej rozmowny. Wszystko co wyjął, kładł za siebie na kanapę. Na koniec "nurkował" do pudełka, żeby wyjąć każdą najmniejszą rzecz. Ania razem z towarzyszącą nam wolontariuszką zajęła się swoim prezente. Wszystko co w nim było najpierw oglądała, a potem niosła do mamy pochwalić się co dostała. Pan Dariusz powiedział, że teraz będzie spokój, bo dzieci będą się bawiły nowymi zabawkami.

Kamil Gryżewski


Co chce Państwu przekazać wolontariusz:

Chciałbym Państwu ogromnie podziękować. Są Państwo niesamowitymi ludźmi. Współpraca z Państwem była dla mnie naprawdę samą przyjemnością - tacy ludzie, jak Państwo, inspirują do tego, żeby stawać się lepszym człowiekiem. Ilość paczek była ogromna. Wartość niematerialna paczek była tym, co Rodzina podkreślała wielokrotnie. Cieszę się, że mogłem przekazać przygotowaną przez Państwa paczkę. W przyszłym roku również zachęcam do wyboru Rodziny z małych miast:). Życzę Państwu, by otaczali Państwa dobrzy ludzie. Pozdrawiam serdecznie  - Tomek


Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:

Wszyscy, którzy przyczynili się do rozmiarów naszej paczki mają Wielkie Serce, ponownie przywracają wiarę w drugiego człowieka. Pokazali nam Państwo, że los kogoś zupełnie nieznajomego może obchodzić innych. Radość sprawiona dzieciom i nam jest nie do opisania. Dziękujemy z całego serca za tak dużą paczkę.

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.

Rodzina z niecierpliwością czekała na Wolontariuszy. Pani Ewa powiedziała, że zupełnie się nie spodziewała, że zostaną włączeni do Projektu, na przemian śmiała się i płakała. Kiedy Wolontariusze wnieśli do domu paczki (było ich aż 48) w pomieszczeniu zrobiło się tak ciasno, że nie było gdzie stanąć. Dzieci skupione wokół mamy otwierały ze zdumienia oczy, młodsze z nich zupełnie nie wiedziały, co się dzieje. Kiedy Rodzina zaczęła rozpakowywać paczki, słychać było tylko westchnienia i okrzyki radości. Pani Ewa płakała, gdy zobaczyła wanienkę i łóżeczko dla oczekiwanego dziecka. Kiedy Pan Maciej wyjął z pudełka patelnię, Pani Ewa powiedziała: "wreszcie będziemy mieli patelnię!" Dzieci rozpakowywały prezenty: Julia płakała, gdy wyjęła różowo-białe słuchawki, najmłodsze dziewczynki- Marta i Amelka ściskały w rączkach lalki, chłopcy rozłożyli w kąciku gry i samochody. Na widok kuchenki Pani Ewa powiedziała, że teraz być może odkryje w sobie talent do pieczenia ciast. Pan Maciej cieszył się z portfela, śmiał się, że teraz ma co zapełniać pieniędzmi i nawet dokumenty się zmieszczą!


Co chce Państwu przekazać wolontariusz:

Bardzo dziękuję Państwu za wybranie Rodziny Pani Ewy i Pana Macieja. Wasze zaangażowanie i włożone w Paczkę serce sprawiły, że Rodzina mogła się poczuć naprawdę wyjątkowo. Dzięki Wam nadchodzące Święta będą dla Rodziny prawdziwym świętowaniem. Ze swojej strony pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych, radosnych Świąt. Niech dobro, które ofiarowaliście powróci do Was.


Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:

Pani Ewa była bardzo wzruszona faktem, że nieznani im ludzie przygotowali dla nich takie wspaniałe prezenty, tym bardziej, gdy dowiedziała się, że przyjechały z tak daleka. Rodzina dziękowała za wszystkie rzeczy, za ręczniki, talerze, środki czystości i higieniczne, także dla niemowlaków, o które zadbał Darczyńca, za żywność (dzieci od razu chciały otworzyć puszki z ananasami), za rzeczy dla oczekiwanego maluszka. Pani Ewa w imieniu całej Rodziny złożyła życzenia spokojnych i radosnych Świąt, a dzieci wręczyły piękny obraz- laurkę.

Co chce Panu Kamilowi Gryżewskiemu przekazać ZSSiJO:

Panie Kamilu spisał się Pan na: Celujący +

 

ROCZNICA OGŁOSZENIA STANU WOJENNEGO

Kolejna rocznica stanu wojennego.


Dziś gościliśmy w naszej szkole historyka z dużym dorobkiem naukowym, zatrudnionego w IPN

pana doktora Tadeusza Ruzikowskiego. W krótkim wykładzie i ciekawej prezentacji mieliśmy

możliwość zapoznania się z faktami nt. stanu wojennego, co dla uczniów i słuchaczy jest odległą

historią. Spotkanie dotyczące najnowszej historii Polski niezwykle się podobało. Mamy nadzieję

na bliższą współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej.

 

 

POMAGAMY

Zebrane dary dotarły do adresata. Oto relacja grupy 2Ap, która zainicjowała i z sukcesem przeprowadziła akcję.

W dniu 4 grudnia 2015 roku pojechałyśmy z opiekunem grupy p. Joanną Łuczyńską do Domu Samotnej Matki,

mieszczącego się przy ulicy Szymanowskiego 4a w Warszawie. Przekazałyśmy zebrane ubrania i artykuły spożywcze.

Dzieci z okazji nadchodzącego Mikołaja dostały od nas drobne paczki ze słodyczami, zabawki oraz gry komputerowe i planszowe przyjęte z uśmiechem od ucha do ucha.

Wszystkim darczyńcom należą się podziękowania za odruch serca.

 

 

SPOTKANIE PRAWNICZE

25 listopada w naszej szkole odbyło się kolejne ciekawe spotkanie prawnicze – tym razem z sędzią Joanną Zarembą z V Wydziału Karnego i z p. Joanną Adamowicz – pracownikiem sądu. Mogliśmy wysłuchać informacji o pracy sądów rejonowych oraz o orzekaniu w sprawach; dowiedzieliśmy się, że jest wiele ścieżek, którymi można dążyć do zawodu sędziego. Sędzia Zaremba uważa, że Polskie prawo jest podobne do niemieckiego, a także że przewlekłość postępowań jest problemem wielu krajów – nie tylko Polski.

Album foto

 

HALLOWEENOWI PRZEBIERAŃCY

I miejsce - p. Kamil Gryżewski

II miejsce - Samanta Gawor, klasa 3OT

III miejsce - Natalia Skwira, klasa 1OT

Wszyscy się świetnie bawili:)

Zwycięzcom gratulujemy! yes

Album foto

 

JESIENNE SPOTKANIE Z POEZJĄ

12 października odwiedził nasze technikum utytułowany poeta i jednocześnie radca prawny pan Zbigniew Milewski. Nasz gość sprawuje zaszczytną funkcję wiceprezesa Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich.

Podczas krótkiego spotkania mogliśmy się przekonać, że nauki humanistyczne - poezja są niezbędne w życiu codziennym. Mają niewątpliwie wpływ na komunikatywność, pobudzają nasze zmysły. Nasz gość ofiarował jeden ze swoich tomików szkolnej bibliotece.

Zapraszamy do lektury!

 

   

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA A DOPALACZE

6 października odwiedził młodzież naszego technikum Rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie, pan prokurator Przemysław Nowak. Tematem krótkiego wykładu były kwestie związane z odpowiedzialnością karną za branie oraz rozprowadzanie narkotyków i dopalaczy. Pan prokurator bardzo jasno przedstawił nam, za co konkretnie grożą jakie sankcje. Podał przykłady dotyczące wymienionej tematyki. Takie spotkania są potrzebne, by młodzi ludzie wiedzieli o istniejących zagrożeniach zdrowia, a nawet życia.

                                  

 

WIZYTA NA GIEŁDZIE

23 września odwiedziliśmy Giełdę Papierów Wartościowych przy ulicy Książęcej 4.

Zobaczyliśmy „parkiet giełdowy”, obserwowaliśmy notowania giełdowe, a także

obejrzeliśmy krótki film i prezentację o działalności giełdy. Dzięki wycieczce

poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat finansów.

B e z c e n n e !

Album foto

 

SPOTKANIE Z BEATĄ WOROBIEC - SIR ANGEL

17 września wzięliśmy udział w spotkaniu z pisarką Beatą Worobiec, która do naszej szkoły przyjechała aż z Wrocławia. Autorka pisze od 8 lat. Jej postawa to przykład tego, że nigdy nie wolno się poddawać – swoje utwory wysyłała do wielu wydawnictw, aż jedno z nich zadeklarowało chęć współpracy. Mentalnym guru naszego gościa są „głosy w głowie”. Beata Worobiec ma swój własny styl; uważa, że nie powinno się na nikim wzorować. Pisze nocami, gdyż jak twierdzi w dzień nie jest w stanie się skupić. Jej książki są napisane lekkim stylem i szybko się je czyta. Nie wzoruje bohaterów na prawdziwych osobach. Historie postaci, które opisuje w swoich książkach, przeżywa razem z nimi. Worobiec uważa, że recenzje i obiektywna krytyka są potrzebne do rozwoju pisarza. Według naszego gościa, we wszystkim można znaleźć pasję; warto znaleźć coś dla siebie i tworzyć w każdej możliwej postaci. Możemy tak jak autorka: pisać w trakcie ogniska, w tramwaju, w pociągu… Inspirację można czerpać ze wszystkiego. Co niespotykane, autorka tworzy zwiastuny książek, które są dostępne w internecie. Spotkanie, które poprowadziła nasza specjalistka od wywiadów z ciekawymi ludźmi Anna Jędrzejewska z grupy 2BP, było interesujące i inspirujące.

 

   

 

SPOTKANIE Z AUTORKĄ POWIEŚĆI KRYMINALNYCH

14 września, dzięki staraniom p. Joanny Moszyńskiej Bogdan, naszą szkołę odwiedziła pisarka oraz scenarzystka Katarzyna Bonda. Mogliśmy dowiedzieć się nieco o tym, jak u dziennikarki tworzącej reportaże i dokumenty, zrodziła się pasja „pisania misyjnego”. Zgłębiliśmy wiedzę odnośnie procesów powstawania powieści kryminalnej – w wypadku p. Bondy pisanej często nocami – jak na przykład „Sprawa Niny Frank”. Według naszego gościa, pisanie jest bardzo intymną czynnością – nikt w nim nie pomoże. Samego zapisu – a obecnie większość autorów pisze swoje utwory na komputerze – autorka nie lubi, lecz fascynuje ją wymyślanie i tworzenie historii oraz praca nad nowymi pomysłami kompozycyjnymi. Katarzyna Bonda twierdzi, że nie odgradza się od czytelników. Wiele pracy wkłada w stworzenie dokumentacji przed napisaniem utworu, co jest bardzo ważne; rozmawia z ekspertami, ale większość z nich nie chce zdradzać tajników swojej pracy. Jak uważa pisząca od 10 lat Bonda „pisarz myśli a nie pisze” i „nie może pisać tylko z głowy” – musi zawrzeć elementy prawdziwe w swoich utworach. Po bardzo ciekawym spotkaniu  autorka podpisała się na licznych egzemplarzach jej powieści przyniesionych przez nauczycieli i uczniów oraz wpisała się do naszej szkolnej kroniki.

Album foto

 

WIZYTA W NBP

W dniu 7 września słuchacze 2. roku szkoły policealnej wraz z paniami Anną Jakubowską i Joanną Moszyńską-Bogdan

odwiedzili siedzibę NBP. Podczas zwiedzania mieliśmy możliwość poznania historii banku centralnego, zwiedziliśmy bibliotekę

ekonomiczną oraz wystawę numizmatów. Zobaczyliśmy, jak można odróżnić prawdziwe banknoty od falsyfikatów. Nadarzyła się

również okazja wymiany monet na okolicznościowe dwuzłotówki. Wycieczka bardzo nam się podobała i czekamy na następne wyjście

- tym razem na giełdę papierów wartościowych.

 

A oto, co m.in. widzieliśmy:

     

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Spotkaliśmy się punktualnie o 11:00 na sali gimnastycznej.

Nowy rok szkolny 2015/2016 został oficjalnie rozpoczęty.

Szczególnie gorąco witamy

♦uczniów klas I Technikum

♦słuchaczy I roku Szkołu Policealnej

♦oraz nowych nauczycieli.

Przed nami 10 miesięcy intensywnej pracy.

Życzmy sobie powodzenia

oraz jak najwięcej pozytywnej energii na ten czas.

 

 

Kontakt

  • Zespół Szkół - Ogrodowa
    Zespół Szkół Stenotypii i Języków Obcych
    Technikum Nr 29
    Szkoła Policealna Nr 26

    ul. Ogrodowa 16
    00-896 Warszawa
  • Tel. 22 620-50-51
    Tel. 22 620-50-52
    Fax 22 620-45-80

    NIP 527 000 71 15

    e-mail: sekretariat@ogrodowa.edu.pl