Zakończenie roku
Tak, tak. Oficjalnie i uroczyście pożegnaliśmy dziś rok szkolny 2014/2015.
Było:
♦kilka słów od p. Dyrektora,
♦wręczenie
≈ nagród dla najlepszych,
≈ certyfikatów, dyplomów i pucharu za dodatkowe osiągnięcia
- za szybkie bezwzrokowe pisanie na komputerze
(wręczała p. Halina Fuchsel, Zarząd EUMA Poland)
- zdany egzamin LCCI (wręczała p. Małgorzata Wróbel)
- oraz zwycięstwo w szkolnym turnieju siatkówki (wręczała p. Justyna Gostół).
Pozostali otrzymali od swoich wychowawców świadectwa ukończenia
SP26 i SP 28 oraz I i II klas Technikum.
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!
Jak co roku, powiedzieliśmy do widzenia i powodzenia kolejnemu rocznikowi słuchaczy szkoły policealnej.
Wierzymy, że wyposażyliśmy ich w wiedzę i doświadczenia, które przydadzą im się w dojrzałym życiu i że sobie poradzą.
Symulowana rozprawa karna
16 kwietnia naszą szkołę odwiedziła pani Sędzia karnista z Sądu Okręgowego Renata Kargol. Mogliśmy wysłuchać krótkiego wykładu na temat rozpraw; następnie odbyła się symulowana rozprawa karna, w której wzięli udział uczniowie naszego Zespołu Szkół. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak przebiega rozprawa krok po kroku. Po prawej stronie sędziego znajduje się ława dla prokuratora, zaś po lewej – dla osoby oskarżonej. Nauczyliśmy się też, jak należy się zwracać do sędziego – „proszę sądu”. Za niewłaściwe zachowanie na sali grozi 7 dni aresztu lub kara grzywny. Rozprawy mogą być jawne lub wyłączone. Dowiedzieliśmy się także, że ma zostać wprowadzone nagrywanie rozpraw. Ciekawostką był fakt, że w Warszawie przy ul. Mazowieckiej jest specjalny pokój dla małoletnich – w którym w odpowiednich warunkach można przesłuchać dziecko. Każdy z uczestników spotkania otrzymał broszurkę z krótkim opisem przewodu sądowego i z przykładową treścią oskarżenia. Spotkanie było bardzo udane a rozprawa pozwoliła wczuć się w role poszczególnych stron i świadków a także pokazała, że nie jest to wcale takie łatwe.
Wrażenia niezapomniane. Wszyscy uczestnicy procesu twierdzą, że to były jedne z najciekawszych zajęć.
Jeżeli się uda, pójdziemy na rozprawę karną do sądu. Zostaliśmy przez Panią sędzię zaproszeni.
Pozostaje tylko kwestia ustalenia dogodnego dla obu stron terminu.
Wizyta w WSA
W dniu 14 kwietnia grupa słuchaczy 1BP wybrała się do WSA . Mieliśmy możliwość zwiedzenia siedziby Wojewódzkiego
Sądu Administracyjnego. Oprowadził nas pan Dominik NIewirowski zatrudniony w wydziale informacji sądowej.
Potem braliśmy udział w rozprawie administracyjnej. Wycieczka udana również pod względem edukacyjnym.
Doradca
Dnia 11 kwietnia gościliśmy w szkole zaocznej doradcę podatkowego, panią Beatę Świątkowską -Gołąbek.
Pani doradca w bardzo jasny sposób przybliżyła naszym słuchaczom podstawowe zagadnienia fiskalne, zwłaszcza, że zbliża się czas składania corocznych zeznań podatkowych. Zaznajomiła nas także ze zmianami w podatku VAT. Mimo krótkiego spotkaniastwierdziliśmy, że fiskusa bać się nie należy.
W razie potrzeby pytamy ekspertów takich jak nasz gość.
Wizyta Jarosłwa Kuźniara
W naszej szkole odbywa się wiele różnorodnych spotkań, ale takiego jak dzisiaj jeszcze nie było. Po wielu miesiącach zabiegów ze strony p. Joanny Moszyńskiej-Bogdan udało nam się gościć Pana Redaktora Jarosława Kuźniara, laureata takich nagród jak Wiktory czy Telekamery.
Najpierw dowiedzieliśmy się o początkach kariery w radiu Sudety, po których były studia i szlifowanie warsztatu w radiowej trójce i radiu Zet. Wreszcie o Pana Redaktora upomniała się telewizja, obecnie TVN 24. To nie był monolog, lecz fajny dialog z publicznoscią i wskazówki dziennikarskie, za które dziękujemy.
Potem było o podróżach, bo Pan Kuźniar jest podróżnikiem pasjonatem. Z wielką uwagą słuchaliśmy spostrzeżen na temat podróży na Syberię. Dowiedzieliśmy się o planach wyjazdu do Japonii.
Słuchając dziś naszego gościa można było powiedzieć ..warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia.
Pan Kuźniar udzielił wywiadu do naszej gazetki, którą wydajemy w sieci. Nie było tematów tabu.
Dzisiaj też gościliśmy laureatów konkursu Koniec języka za przewodnika. Z przyjemnością wręczyliśmy im zasłużone nagrody i dyplomy. Im również nasze spotkanie się podobało.
Jeszcze raz za nietuzinkowe warsztaty dziennikarskie i poświęcony nam czas bardzo dziękujemy.
O prawie gspodarczym
8 kwietnia słuchacze naszej szkoły policealnej w ramach realizacji projektu pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości spotkali się z Panią sędzią Mirosławą Kamińską z Okręgowego Sądu Gospodarczego. Podczas krótkiego, ale niezwykle ciekawego wykładu dowiedzieliśmy się, że prawo gospodarcze wywodzi się od prawa cywilnego. Jedną z najważniejszych i fundamentalnych zasad w obrocie gospodarczym jest oczywiście swoboda umów. Z umowami jak i obrotem gospodarczym ma do czynienia każda osoba fizyczna, więc o pewnych faktach warto wiedzieć. Krótki rys historyczny wywołał u słuchaczy duże zainteresowanie. Mamy nadzieję, że może w
przyszłości nadarzy się okazja na dłuższe obcowanie z prawem gospodarczym.
Spotkanie z prawem cywilnym
W dniu 1 kwietnia mieliśmy okazję gościć Panią sędzię Annę Tyrluk-Krajewską, która orzeka w warszawskim sądzie okręgowym. To w ramach projektu pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości, który dotyczy podnoszenia świadomości prawnej wśród młodzieży.
Pani sędzia podzieliła się z nami bogatym doświadczeniem sędziego zajmującego się postępowaniem cywilnym. Wykład został urozmaicony kilkoma przykładami z praktyki sądowej. Mieliśmy możliwość zapoznania z najbardziej podstawowymi zasadami postępowania cywilnego. Dowiedzieliśmy się również, jaka jest pozycja powoda i pozwanego w procesie cywilnym. Wykład nam się niezwykle podobał i może dzięki przychylności Pani sędzi uda nam się wziąć udział w rozprawie cywilnej.
Kolejne spotkanie w ramach wspomnianego projektu 8 kwietnia o 11.45. Tym razem rzecz dotyczy postępowania gospodarczego. Już nie możemy się doczekać.
Konkurs na Wieżę Eiffl'a
30 marca, w poniedziałek, odbył się finał konkursu “Moja wieża Eiffel’a w 3D”. Mimo akcji promocyjnej rozpowszechniającej tę zabawę, do konkurencji przystąpiły tylko/aż 4 osoby. Wieże były wspaniałe, godnie reprezentujące prawdziwą. I miejsce (Grand Prix) zdobyła Patrycja z grupy 1RT, II miejsce- Piotr grupa 2AP, III miejsce- Marta grupa 2BP i wyróżnienie Olek również z grupy 2BP. Wniosek nasuwa się jeden: odważni i potrafiący się bawić, stawić czoła wyzwaniom (z wyjątkiem 1 reprezentantki z technikum) to słuchacze drugiego roku szkoły policealnej. Brawo!
Nie można jednak pominąć współorganizatora konkursu, grupy 2OT (piękne plakaty pod okiem pana Piotra Ślęzaka) oraz czuwanie nad przebiegiem głosowania. Ogromne MERCI.
Nagrody i dyplomy trafiły do rąk zwycięzców a były związane z Francją i językiem francuskim.
Dziękuję za udział w zabawie.
Katarzyna Rutkowska
O warsztacie dziennikarstwa radiowego
28 marca słuchacze szkoły zaocznej spotkali się z dziennikarką radiową i newsową p. Martą Hernik.
Pani redaktor opowiadała o pracy dziennikarza i wydawcy przy redagowaniu newsów.
Podczas krótkiego wykładu zapoznaliśmy się z takimi terminami jak michałki i hot.
Nie zabrakło też anegdot i odniesień do etyki dziennikarskiej.
Temat nie został wyczerpany, więc mamy nadzieję na ponowne spotkanie.
Zdrowa Ogrodowa
Dziśiaj - 25 marca naprawdę dużo się u nas działo.Najpierw z pomocą p. Ślęzaka i naszej młodzieży pojawiły się dekoracje. Mateusz Czerniszewski i Piotr Chechłowski - nieoceniony duet - zadbali o nagłośnienie i sprzęt. Mateusz i Ola Sołtysiak poprowadzili spotkanie.
Pierwszym gościem był pan dr Piotr Kalbarczyk z prezentacją nt. chorób skóry i czerniaka.
Prezentacja jasno uswiadomiła nam, że należy wszelkie problemy ze skórą mieć pod kontrolą
i w razie potrzeby zgłosić się do lekarza. Na koniec niespodzianka - dostaliśmy upominki od renomowanej firmy kosmetycznej.
Potem przybyli szermierze i doszło do pokazowego sparingu między naszym medalowym słuchaczem
Łukaszem Kolodziejczykiem, a paraolimpijczykiem i reprezentantem naszej kadry Zbyszkiem Wyganowskim.
Bardzo nam się podobało, zwłaszcza że sędziował i komentował sam mistrz Andrzej Supron.
Obejrzeliśmy też krótki filmik z paraolimpiady i wiemy już coraz więcej na temat szermierki.
Przyszła kolej na zadawanie pytań jednemu z najbardziej znanych dziennikarzy sportowych, panu Jerzemu Jakobsche, który na przemian z panem Supronem pięknie i czasami sięgając do anegdot opowiadał o sporcie. Widać, że jest pasjonatem swojej pracy. Mistrz Supron zaprezentował swój chwyt, który przeszedł do historii zapasów jako chwyt Suprona. Wyjaśnił nam, że na skutek protestów olimpijczyków zapasy są nadal dyscypliną olimpijską.Opowiedział o swoim ostatnim skoku do wody podczas telewizyjnego programu pt. Celebrity splash. Pan Andrzej brawurowo przeszedł dalej dostając najwyższe noty. Jeśli odniesie zwycięstwo, czego życzymy, to wygraną przeznaczy na rzecz sportowców niepełnosprawnych.
Sadząc po reakcji publicznosci Zdrowa Ogrodowa bardzo się wszystkim podobała.
Najbardziej się cieszymy, że dzięki panu redaktorowi otworzyły się przed nami ciekawe możliwości sportowo- edukacyjne.
Koniec Języka za przewodnika
Już po raz trzeci nasza szkoła organizowała konkurs języków obcych dla uczniów klas trzecich warszawskich gimnazjów.
We wtorek i środę gościliśmy u nas uczestników II etapu.
Kategoria: język angielski
Poziom rezprezentowany przez finalistów był jak zwykle wysoki.
Wszyscy świetnie sobie radzili i komisja konkursowa musiała się bardzo bacznie przysłuchiwać finalistom, żeby wyłonić zwycięzców.
Oto oni
1. I miejsce: Sylwia Girguś i Olga Broze (Gimnazjum Nr 145)
2. II miejsce: Angeli Malewska i Sylwia Kwiecińska (Gimnazjum Nr 43)
3. III miejsce: Kacper Szapiel i Aleksander Olewniczak (Gimnazjum Nr 145)
Zwycięzcom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję spotkać sie z nimi niebawem ponownie podczas wręczenia nagród.
Wizyta w NIK
5 marca słuchacze 2. roku szkoły policealnej dziennej udali się z p. Joanną Moszyńską-Bogdan do NIKu. Najpierw pod przewodnictwem głównego specjalisty p. Jolanty Kruszewskiej zwiedziliśmy budynek, poznając jego historię. Następnie udaliśmy się na wykład, który przygotowała pani Kruszewska. Poznaliśmy od podszewki funkcjonowanie tej niezwykle ważnej instytucji.
Podczas spotkania odwiedził nas na chwilę pan Prezes Krzysztof Kwiatkowski. Zwrócił naszą uwagę na ostatnią kontrolę, która bezpośrednio dotyczy nieprawidłowości w egzaminach zewnętrznych, nie tylko maturalnych. Właśnie na tym przykładzie zrozumieliśmy, jak ważną rolę odgrywa w życiu codziennym taka instytucja jak Najwyższa Izba Kontroli, gdyż wnioski pokontrolne odnoszące się do wielu dziedzin mogą naprawdę wprowadzić pozytywne zmiany, a oto tak naprawdę chodzi.
Kolejne wyjście oceniamy jako niezwykle udane.
O naszej wizycie piszą też na Facebooku NIKu: https://www.facebook.com/NIKgovPL
Spotkaie z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim
W dniu 4 marca odwiedził naszą szkołę gość niezwykły, Pan Prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Po długich staraniach ze strony p. Joanny Moszyńskiej-Bogdan i dzięki pomocy p. Aleksandry Łaszewskiej udało się znaleźć wolny termin.
Nasz gość w krótkim wprowadzeniu przedstawił i skomentował najważniejsze wydarzenia odnoszące się do jego prezydentury, a było to wejście Polski do UE i przystąpienie naszego kraju do NATO. Odpowiada na nasze pytania dotyczące coraz zimniejszych nie z naszej winy stosunków z Rosją. Temat Ukrainy również nie mógł zostać pominięty.
W obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich i parlamentarnych jasne stało się przesłanie, żeby korzystać z prawa wyborczego głosując zgodnie ze swoimi przekonaniami
Cała społeczność szkolna jest zdania, że było to jedno z najciekawszych spotkań w murach naszej szkoły.
Salon Edukacyjny Perspektyw
Zapowiadaliśmy, że będziemy i byliśmy.
W dn. 26-28 lutego prezentowaliśmy naszą ofertę edukacyjną podczas XXIII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego - Perspektywy 2015
Można nas było znaleźć na IV piętrze PKiN.
Nasze stoisko (nr 64) walczyło o miano najlepszego.
Konkursu nie wygraliśmy, ale i tak jesteśmy dumni z efektu.
A oto krótka relacja zdjęciowa:
Dziękujemy wszystkim, którzy nie szczędzili czasu i wysiłku, żeby wszystko zagrało.
Spotkanie prawnicze
W ramach poznawania zawodów prawniczych 18 lutego gościliśmy w naszej szkole pana prokuratora Krzysztofa Kosieradzkiego z prokuratury okręgowej w Warszawie, jest jednym z niewielu prokuratorów zajmujących się postępowaniem administracyjnym. Z reguły prokurator kojarzy nam się z oskarżycielem w procesie karnym. Jednakże jak przyszli specjaliści od administracji wiemy - i taką wiedzę jeszcze poszerzyliśmy podczas krótkiego wykładu - że prokurator w postępowaniu administracyjnym występuje na prawach strony. Oprócz tego nasz gość opowiadał, jak obecnie wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie prawniczym, który jest przecież zawodem zaufania publicznego.Tryb kształcenia, ze względu na duże zapotrzebowanie stał się niezwykle elitarny w porównaniu np. do zawodu adwokata, czy radcy prawnego.
Sprawy międzynarodowe
W dniu 12 lutego odwiedziła naszą szkołę pani Anna Madej, analityk i specjalista od spraw wschodnich w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.Wykład był poświęcony niezwykle zagmatwanym stosunkom polsko-rosyjskim
i obecnej sytuacji na Ukrainie. Nasza ciekawość została w dużej mierze zaspokojona, a pewne wątpliwości dotyczące tematyki wschodniej rozwiane. W drugiej części spotkania nasz gość opowiadał, w jaki sposób można podjąć pracę
w służbie dyplomatycznej opierając się na własnych doświadczeniach - drugiego sekretarza Ambasady Polskiej w Moskwie.
Mamy nadzieję, żę rozwinie się nasza współpraca z BBN i takich ekspertów będziemy w naszej placówce gościć, bo są to niezwykle cenne spotkania o dużym wymiarze edukacyjnym.
Wizyta w NSA
W dniu 11 lutego II rok szkoły policealnej dziennej i kilku słuchaczy szkoły zaocznej wraz z p. Joanną Moszyńską-Bogdan i p. Kamilem Klepackim gościli w przyjaznych murach Naczelnego Sądu Administracyjnego.
A oto ich relacja:
Na początku zostaliśmy oprowadzeni po budynku, salach rozpraw, bibliotece i czytelni przez pana naczelnika Hieronima Kulczyckiego. Nastepnie wysłuchaliśmy wykładu dr Agnieszki Wilk-Ilewicz, podczas którego zostaliśmy, ku naszemu zaskoczeniu, poczęstowani kawą, herbatą i innymi smakołykami.W takiej atmosferze chłonęliśmy wszystkie przekazywane informacje. Po wykładzie wraz z panią doktor udaliśmy się na salę rozpraw, gdzie jako publiczność uczestniczyliśmy w prawdziwej rozprawie administracyjnej. Cóż, trzeba przyznać, wrażenie niezapomniane i chyba już wiemy,
o co chodzi w tego typu rozprawie. Pani doktor Wilk, radca prawny i główny specjalista w biurze prezesa NSA podkreśliła, iż mieliśmy szczęście trafiając na tak unikatową sprawę. Wszystkim wyjście do sądu niezmiernie się podobało .
Uważamy, że była to nauka przez doświadczenie.
Praca Sędziego
sędzia, sędziego, sędziemu...
sędzia, sędzi, sędzi...
Powodem, dla którego słowo "sędzia" było odmieniane na Ogrodowej przez wszystkie przypadki, były spotkania z przedstawicielami tego zawodu.
W czwartek, 5 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panem Sędzią Marcinem Łochowskim -Rzecznikem Sądu Okregowego dla Warszawy-Pragi. Pan Rzecznik opowiadał, jak wyglada obecnie praca sędziów i jak niezwykle długa
jest droga kształcenia w tym zawodzie. Odpowiedział na liczne pytania, które zadawali obecni na spotkaniu słuchacze I i II rolu szkoły policealnej.
Nasza szkoła jako 11. weszła do projektu edukacyjnego opracowanego i wdrożonego przez sędziów ze stowarzyszenia Iustitia. Projekt został nazwany Apteczką prawną i jest przeznaczony dla szkół ponadgimnazjalnych, by poszerzyć świadomość prawną i wskazać, że stara łacińska maksyma :
"Nieznajomość prawa szkodzi" jest bardzo mądra i na czasie.
W związku z tym projektem, 6 lutego gościlismy w naszej szkole Panią Sedzię Magdalenę Baran z wydziału karnego warszawskiego sądu rejonowego, Pani sędzia zaznajomiła nas z samą ideą akcji edukacyjnej. Ponadto w sposób bardzo
przystępny opowiadała o swojej pracy sędziego-karnisty.
Kompendium Apteczka prawna znajdziecie w bibliotece - polecam!
Joanna Moszyńska-Bogdan, nauczyciel przedmiotów prawniczych
Ogrodowa Ma Talent
Już drugi raz odpowiadamy twierdząco: TAK i to niejeden.
Rok temu tylko gdybaliśmy, że może za jakiś czas powtórzymy nasz O’sGT Show, już z nowymi talentami.
Udało się. II edycja za nami.
Ale po kolei.
Sala sama się nie udekorowała.
Zrobili to fachowo i z pomysłem uczniowie klasy 2 OT.
Jesteśmy coraz bardziej profesjonalni i tak właśnie rozpoczęliśmy.
Kto był, wie o co chodzi.
W roli prowadzących od początku do końca świetnie sprawdzili się
Christian Grędziszewski (2Bp) oraz Mateusz Czerniszewski (2Ap).
Ich rec epta na sukces? Luz i poczucie humoru.
Było to widać i słychać np. podczas występu Karoliny Matwiej (1OT).
Karolina opowiedziała nam o swoich rysunkach (m.in. Manga i Anime)
My czekamy na wydanie albumowe.
Co jeszcze było? Naprawdę świetny występ Laury Celedy i Karoliny Zgiep (2OT)
w piosence Eminema „The Real Slim Shady”. Niech ktoś spróbuje tak szybko rapować! Im się udało.
Marta Sekuła (2OT) w zeszłym roku opowiadała o rysunku,
a w tym roku postanowiła opowiedzieć o innych formach, w których się realizuje, m.in. biżuterii z modeliny, hafcie krzyżykowym, malowaniu, wyklejaniu.... Jak sama mówi, lubi drobne robótki ręczne, które wymagają pracowitości i cierpliwości.
Prawdziwa artystka!
Aleksander Peszel (2Bp) zebrał gromkie brawa za zabawny monolog pt. „Rymowane krzyki”. Co za głos, co za talent aktorski! Można powiedzieć, że stworzony do tej roli.
Z kolei Piotr Chechłowski (2Ap), który pilnował, żeby wszystko zagrało od strony multimedialnej, miał też własny występ i zaśpiewał utwór zespołu Sztywny Pal Azji, „Wieża radości, wieża samotności” i oczywiście grał na gitarze Klementynie. Brawo dla Piotrka i dobrze nastrojonej Klementyny!
Sypiemy dalej talentami:
Paweł Nowacki "Bambo" (1OT), wystapił w utworze "Wypalone". Doceniliśmy dobry rap oklaskami.
Z kolei Anna Markiewicz (2Ap) jest ciągle "w pogoni za szczęściem". O co chodzi?
To tytuł bloga, na którym Ania zamieszcza swoje krótkie formy literackie. Ma już pewne osiągnięcia. Było autorskie odczytanie najnowszego fragmentu twórczości. Jesteśmy mocno zaciekawieni, co się będzie działo dalej....
Dominika Wasilewska (1OT) zaskoczyła nas swoim występem. Doceniliśmy nie tylko dobry młody wokal, ale i dobór repertuaru. Dominika i akompaniujący jej na gitarze elektrycznej Kacper Robert Krawczyk (występ gościnny) zabrali nas w podróż w czasie. Przenieśliśmy się najpierw do lat 80. ("Objazdowe nieme kino" zespołu Perfect), a potem do lat 90. ("Moja i twoja nadzieja" zepołu Hey).
Tak jak w zeszłym roku przepięknym wykonananiem porwała nas Marta Romańczuk (2Ap).
Marta wybrała piosenkę królowej soulu Arethy Franklin "You Make Me Feel". Wielka piosenka, wielki głos!
To był ostatni z naszych szkolnych talentów, które się do tej pory ujawniły.
Ale nam sie podobało!
Dlatego też zaprosiliśmy wszystkich na scenę. Podziękowaniem były oczywiście ponowne oklaski ze strony zadowolonej publiczności, ale także uścisk dłoni p. Dyrektora oraz podarunek, który wręczyła każdemu uczestnikowi p. Małgorzata Wróbel, nadzorująca przygotowanie całej imprezy.
Na tym program się nie kończył.
Za własnoręcznie wykonane konkursowe ozdoby choinkowe nagrodziliśmy równorzędnie: Michalinę Grochal (1OT), Martę Sekułę (2Bp) oraz Kingę Olszewską i Julię Komisarczyk (1RT). Nagrody przygotowane przez p. Piotra Ślęzaka wręczył p. Dyrektor. Gratulacje!
P. Justyna Gostół ogłosiła wyniki Turnieju Trio Basket. Puchar Dyrektora ZSSiJO trafił do klasy 1 RT w składzie: Julia Syrocka, Michał Fotlyn, Filip Twardowski, Sebastaian Jóźwiak, Radomir Drobot, Andrzej Byczkowski, Norbert Cybulak. Również gratulacje!
Jeszcze zaśpiewalismy wszyscy świateczny przebój Shakin’ Stevensa "Merry Christmas Everyone". Wyszło świetnie i nic dziwnego. Przecież Mamy Talent!
Na deser został mini koncert młodej utalentowanej wokalistki Eweliny Engwert „Ellie”. Ewelina wystąpiła u nas już drugi raz dzięki staraniom p. Joanny Moszyńskiej-Bogdan. Podobało nam się tak bardzo, że oczywiście poprosiliśmy o bis.
Dziękujemy:
naszej szkolej imprezy Ogrodowa Ma Talent.
Z podarnkami w szpitalu
O tej porze roku staramy się pamiętać o tych, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni cieszyć się nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Grupa 1Ap z naszej szkoły policealnej postanowiła sprawić niespodziankę małym pacjentom Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, znajdującego się przy zbiegu ulic Kopernika i Nowego Światu.
Za zebrane pieniądze zakupione zostały prezenty dla dzieci w różnym wieku. Wizyta w szpitalu miała miejsce w środę, 10 grudnia. W dotarciu z prezentami do dzieci pomagała nam pani Izabela Rychter z działu Marketingu i PR, która oprowadziła nas przy tej okazji po szpitalu. Miałyśmy okazję zobaczyć zarówno najstarszą, jak i najnowszą część szpitala, który jest aktualnie rozbudowywany.
Pamiątkowe zdjęcie przed rozdaniem prezentów.
Tropem dedektywa
... czyli wizyta p. Marcina Popowskiego.
Dnia 4 grudnia 2014 roku gościliśmy w swoich murach znanego prywatnego detektywa, który opowiedział szerzej o tym enigmatycznym zawodzie. Oprócz omówienia zalet i wad dotyczących wykonywania samej pracy detektywa, uczniowie mogli dowiedzieć się, jak rozpoznać kiedy druga osoba kłamie, czy też ma szczere intencje. Oprócz tego szerzej poruszony został temat wykorzystywania cudzego wizerunku oraz audio i wideorejestracji osób trzecich na przykładzie ostatnich głośnych wydarzeń. Uczniowie byli zachwyceni, za co gorąco dziękujemy Panu Marcinowi i oczywiście zapraszamy ponownie.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o pracy detektywa, zapraszamy do obejrzenia wywiadu z p. Marcinem Popowskim w telewizji śniadaniowej.
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/17626792/rosnie-liczba-prywatnych-detektywow
Wiyta w Punkcie Informacyjnym UE
Jest wiele pytań związanych z naszym członkostwem w UE. Na niektóre z nich nasi słuchacze znajdują odpowiedż podczas corocznych spotkań w Punkcie informacyjnym UE. Organizatorem wycieczek jest p. Mirosława Pietrzak.
Kilka dni temu Punkt odwiedziła grupa 2Bp. Czego sie dowiedzieli? Jakie są kryteria przystąpienia do strefy euro i w jaki sposób określa się stopę inflacji, którą musi utrzymać państwo ubiegające się o przyjęcie europejskiej waluty. Dyskutowali o czynnym i biernym prawie wyborczym Parlamentu Europejskiego. Uczniowie byli zainteresowani, w jaki sposób karani są posłowie, którzy nie wywiązują się należycie ze sprawowania mandatu i, czy inicjatywa obywatelska, którą może wnosić od 1.04.2012 r. grupa 1 miliona obywateli jest realnie brana pod uwagę przez Komisję Europejską przy stanowieniu prawa.
Spotkanie zawodowe
21listopada br. gościła w naszej szkole pani Elżbieta Drążek - notariusz. Można powiedzieć, że pani notariusz jest już zaprzyjaźniona z Ogrodową i, jak sama podkreśla, lubi do nas wracać z krótkim wykładem. Oczywiście interesowały nas kręgi dziedziczenia, rodzaje testamentów, przyjęcie czy odrzucenie spadku. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, co oznacza termin z dobrodziejstwem inwentarza. Pani notariusz bardzo wnikliwie odniosła się do zagadnień przygotowanych przez naszych słuchaczy.
Pytania również mieli uczniowie klasy 1 OT technikum, co świadczy o zainteresowaniu naszej młodszej młodzieży.
Chyba nie ma wątpliwości, że przed i po spotkaniu nastroje były bardzo dobre:
Co tam słychać w dyplomacji
W dniu 13.11 br. w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie z panem Janem Hofmoklem, dyplomatą zajmującym się zawodowo współpracą rozwojową oraz organizowaniem pomocy naszego państwa krajom dotkniętym katastrofami, czy też konfliktem zbrojnym, jak np. na Ukraina.
Jako państwo nie pozostajemy bierni na potrzeby innych krajów i narodowości.
Dowiedzieliśmy się, dlaczego warto pomagać.
Spotkanie to był właściwie dialog z uczniami i słuchaczami, dlatego było niezwykłe.
Bardzo nam się podobało.
Mamy nadzieję, że przedstawicieli MSZ jeszcze nieraz będziemy mogli gościć w naszej szkole.
Lekcja patriotyzmu
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji robienia kotylionów przed 11 listopda, kiedy przypada rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. pomysłowość i dobrze zorganizowany warsztat pracy to podstawa:
była atmosfera skupienia:
ale było też wesoło:
i bardzo zadowalający efekt wspólnej pracy:
Strach ma wielkie oczy
Już wczoraj w szkole pojawiły sie dekoracje. Napracowali się przy nich przyszli specjaliści od reklamy
- uczniowie klasy I i II Technikum.
Doskonała praktyka w zawodzie pod okiem p. Piotra Ślęzaka, nauczyciela znającego fach od podszewki .
Przyglądaliśmy się ich pracy z ciekawością. Patrzyliśmy, jak na szyby w oknach na I piętrze nachodzi granat ciemnej nocy i jak ta lekko mroczna atmosfera przyciąga nietoperze, czarne koty, czarownice i pająki. Te ostatnie cwaniaki przyszły na gotowe, czyli własnoręcznie utkane przez młodzież pajęcznyny z włóczki.
Iście koronkowa robota.
Dekoracje były nam potrzebne jako tło do głównego wydarzenia, czyli halloweenowego konkursu dyniowego.
Dzisiaj od rana podglądaliśmy, jak na stole pojawiają się kolejne dynie.
Na długiej przerwie rozpoczęło się głosowanie.
Chwilę czekaliśmy, aż komisja złożona z nauczycieli policzy głosy.
Wyniki przedstawił p.Piotr Ślęzak, a super nagrody za super dynie wręczał p. Dyrektor Arkadiusz Olejniczak.
Gratulujemy:
I miejsca Samancie Gawor z klasy 2OT
II miejsca p. Justynie Gostół
III miejsca Oliwii Ostrowskiej z klasy 1OT.
Pozostali też zostali docenieni i otrzymali drobne nagrody.
I słusznie, bo żadna dynia sama się nie wyrzeźbiła i sama do szkoły nie przyszła.
Bez wysiłku się nie obeszło.
Halloweenowo-dyniowy klimat podkreślali nasi przebierańcy.
Wokół stołu było tłoczno, gwarno i wesoło. Lubimy taką atmosferę.
Będą kolejne okazje do dobrej zabawy. Czy będą dobrze wykorzystane, zależy tylko od Waszego zaangażowania.
Za wczorajsze i dzisiejsze wielkie podziękowania wszystkim, którzy pomagali.
Wszystkie drogi prowadzą do Biblioteki
Drzwi do biblioteki się nie zamykały.
Powód?
Dzień Biblioteki obchodzony w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Sprawująca opiekę nad naszymi bibliotecznymi zasobami mgr Mirosława Pietrzak przygotowała jak zwykle ciekawą wystawę, konkursy wiedzy dla słuchaczy SP i uczniów Technikum oraz cukierkowo-batonikowe nagrody za poprawne odpowiedzi.
Chętnych do sprawdzenia znajomości faktów z literatury nie brakowało.
Nauczyciele (po znajomości, bo bez bez pytań konkursowych ) mogli spróbować doskonałych ciast własnego wypieku gospodyni spotkania (pycha!).
Jak wyglądały odwiedziny klasy 2OT? Oto fotorelacja.
Poeta i prawnik w szkole
Dwie profesje i jedna osoba.
W dniu 23.10. br. odbyło się spotkanie z poetą - prawnikiem Panem Zbigniewem Milewskim, który przyjął zaproszenie wystosowane do niego w imieniu naszej szkoły przez p. Joannę Moszyńską-Bogdan.
W spotkaniu wzięli udział słuchacze pierwszego roku szkoły policealnej dziennej i uczniowie technikum.
Nasz gość opowiadał, w jaki sposób udaje się łączyć uprawianie poezji z czynnym wykonywaniem zawodu radcy prawnego.
Mieliśmy doskonałą okazję, by poznać zarówno problematykę, jak i formę uprawianą przez Pana Milewskiego - laureata tegorocznej nagrody imienia Słowackiego.
Mieliśmy sporo pytań nie tylko dotyczących poezji.
Nagrody jeszcze raz serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję na następne spotkanie,
na którym poznamy tajniki zawodu radcy prawnego.
Integracja klasy I OT
W dniach 22-24 września, chwilę po 8.00 uczniowie klasy pierwszej Technikum wyruszyli na swoją pierwszą wycieczkę integracyjną do Serpelic.
Po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu, przyszedł czas na pyszny obiad oraz pierwsze zajęcia sportowe. Na pierwszy ogień poszły kajaki – mimo dość niepewnej i zmiennej pogody wszyscy świetnie się bawili :-D
Po kolacji przyszedł czas na zasłużony odpoczynek przy ognisku z pieczeniem kiełbasek.
Kolejny dzień rozpoczął się od wspólnego śniadania. Posileni, pełni energii mogliśmy zacząć kolejny dzień integracji i zabawy. Na początek bungee run, byk rodeo, wspinaczka skałkowa oraz żyroskop. Po pysznym obiedzie i krótkiej przerwie na relaks dla duszy i ciała pojechaliśmy na tyrolkę - co to były za emocje!
Po tak wyczerpującym dniu wszyscy postanowili ten wieczór spędzić w swoich domkach, aby się lepiej poznać.
Środa przywitała nas ładną, słoneczną pogodą. Po śniadaniu udaliśmy się do lasu na paintball, gdzie każdy poczuł się jak na prawdziwym polu walki. Rywalizacja i świetna zabawa to było to, czego wszyscy potrzebowali na zakończenie wyjazdu. Ostatni dzień był pełen wrażeń i minął niezwykle szybko… za szybko.
Po obiedzie czekał już autokar Reprezentacji Polski w Piłce Siatkowej, który odwiózł Nas bezpiecznie do Warszawy.
W krótkim czasie oprócz dobrej zabawy udało Nam się troszkę poznać i zaprzyjaźnić. Z pewnością pomoże nam to w trudach codziennej nauki.
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego
Wspominamy bohaterów
Polskiego Państwa Podziemnego.
27 września przypada 75. rocznica jego powołania.
W naszej szkole uczniowie klasy II OT, pod kierownictwem p. Piotra Ślęzaka,
przygotowali symbol Polski Walczącej, tzw. „kotwicę”.
"Kotwica" stanęła w holu na I piętrze.
Przygotowania:
I gotowe!
Rozpoczęcie roku szkolnego
Jak 1 września, to wiadomo... zaczęliśmy nowy rok szkolny.
Spotkaliśmy się wczoraj o 10:00 na sali gimnastycznej P. Dyrektor Arkadiusz Olejniczak serdecznie wszystkich przywitał
i po przekazaniu najważniejszych informacji, zaprosił młodzież do sal na spotkania z wychowawcami klas (technikum) i opiekunami grup (szkoła policealna).