Warszawska Jesień Poezji

48. Warszawska Jesień Poezji będzie miała swoją inaugurację 11 października, ale my spotykamy się z poetami już teraz, korzystając z ich chęci podzielenia się z szerszą publicznością swoją twórczością. Mieliśmy zaszczyt gościć  Pana Zbigniewa Milewskiego, który  – niczym na slamie – zachęcał młodzież do pisania poezji jako swego rodzaju antidotum na frustrującą codzienność, Panią Barbarę Rustecką uwrażliwiającą nas na los Polaków walczących za Ojczyznę i Pana Pawłą Łęczuka, który dzięki swym wierszom zabrał nas na wirtualną wycieczkę po Warszawie. Dzięki mistrzom słowa udało nam się wejść na Parnas, więc prezentujemy nasze dzieło:

Wczorajsze usta całowałeś

szminką dawnej nudy

lecz twoje spojrzenie

dało mi inspirację

ale nie miałam pomysłu

jak to powiedzieć

patrząc ci prosto w oczy

tak mocno biło mi serce

Podróż Pamięci

„Podróż Pamięci” lekcja i ważnej i trudnej historii …

Celem projekt edukacyjnego „Podróż Pamięci”, do którego szkoła zakwalifikowała się w czerwcu, jest upamiętnienie wydarzeń związanych z 75.rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i deportacją ludności cywilnej - mieszkańców Warszawy do KL Auschwitz. Realizatorami projektu są Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Stutthof, Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
   W ramach projektu nauczyciele oraz uczniowie klas czwartych uczestniczyli w konferencji i warsztatach: „Z powstańczej Warszawy do niemieckich nazistowskich obozów Auschwitz i Stutthof”, które odbyły się w 19 września br. w siedzibie WCIES, przy ul. Starej w Warszawie. Podczas konferencji nauczyciele poszerzyli wiedzę i umiejętności w zakresie planowania i organizacji działań edukacyjnych w miejscach pamięci. Nauczyciele opiekunowie uczestników projektu mieli okazję zapoznania się z ofertą edukacyjną Muzeum Auschwitz, Muzeum Stutthof i Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń w zakresie nauczania.
   Równolegle z częścią konferencyjną/plenarną dla nauczycieli, odbyły się warsztaty dla młodzieży ze szkół zakwalifikowanych w czerwcu br. do udziału w drugim komponencie projektu „Podróży Pamięci”, w postaci wizyt edukacyjnych w Oświęcimiu i Sztutowie. Zajęcia miały na celu przygotowanie uczniów do wizyt zarówno merytorycznie jak i emocjonalnie. 27 września br. w ramach realizacji drugiej części projektu, nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Muzeum Stutthof. Zwiedzili teren Muzeum Stutthof w Sztutowie wraz ze znajdującymi się w jego obrębie obiektami poobozowymi, który obejmuje obecnie obszar liczący 20 ha. Mimo upływu czasu, sięgającego blisko osiemdziesiąt lat od momentu powstania obozu Stutthof, wciąż odnajdywane są przedmioty należące do osadzonych w nim więźniów. To była cenna, ale i trudna lekcja poza lekcyjną salą.

Wizyta w NIK

Uczniowie klas trzecich udali się z wizytą do Najwyższej Izby Kontroli, poznając historię instytucji oraz zasady jakimi kierują się inspektorzy podczas wykonywania swoich obowiązków.

Centrum Weterana

16 września gościliśmy w przyjaznych murach Centrum Weterana, gdzie upamiętniliśmy poległych na misjach Polskich żołnierzy, a następnie nasi uczniowie mogli wysłuchać wykładu tematycznego dotyczącego obecności Polskiego Wojska na misjach zagranicznych oraz obejrzeć salę tradycji.

17 września

17 września był dniem 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, korzystając z zaproszenia Archiwum Akt Nowych obejrzeliśmy niezwykle ciekawą wystawę zatytułowaną Wrzesień 1939 po której oprowadził nas kurator wystawy Pan Jarosław Stryjek.

100-lecie Centrum Łączności i Informatyki

12 września dzięki uprzejmości Pana generała Janusza Sobolewskiego i obecności Pana Ministra Obrony Narodowej uczestniczyliśmy w obchodach 100-lecia Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Zorganizowanie obchody pozwoliły poznać wojsko „od środka”, zarówno pod względem wyposażenia jak i codziennych obowiązków żołnierzy. Nie zapomniano także o obowiązkowej wojskowej kuchni w postaci grochówki i karkówki.